Spis treści

Redukcja kosztów w firmie – czy to możliwe?

Cyfryzacja a redukcja kosztów

Cyfryzacja firmy – jak wpływa na koszty?

 

Redukcja kosztów w firmie – czy to możliwe?

Rosnące koszty – m.in. surowców i energii – uderzają w każdego, również w mniejsze i większe przedsiębiorstwa. Firmy szukają sposobów na przetrwanie ciężkiej sytuacji, na każdym kroku wypatrując oszczędności, jednak czy zmniejszenie ponoszonych wydatków jest w ogóle realne? Na szczęście tak - przy odpowiedniej strategii i wdrożeniu efektywnych metod redukcja kosztów w firmie nie będzie wyłącznie pustym sloganem i przyniesie rzeczywistą poprawę kondycji przedsiębiorstwa. Warto jednak podkreślić, że nie wszystkie sposoby dają jednakowy rezultat – niektóre rozwiązania, które początkowo wydają się być przysłowiowym strzałem w dziesiątkę, skutkują obniżeniem jakości produktów lub usług, a niekiedy doprowadzają również do wyraźnego spadku wydajności. Właśnie dlatego redukcja kosztów w przedsiębiorstwie powinna być tak starannie przemyślana, jak wszystkie inne działania strategiczne i poddana szczegółowym analizom. 

oszczędności dzięki eod.jpg [45.01 KB]

Cyfryzacja a redukcja kosztów

Nie budzi wątpliwości, że wykorzystywanie możliwości, które dają nowe technologie, przekłada się na większą konkurencyjność – o ile oczywiście stanowi dobrze przemyślany proces. Cyfryzacja może jednak przynieść znacznie więcej korzyści – stanowi bowiem bardzo często odpowiedź na pytanie, jak zredukować koszty w firmie. Rozwiązania z zakresu transformacji cyfrowej mogą wpływać na sytuację firmy bezpośrednio, ale również mogą stanowić czynnik wspierający inne procesy mające na celu poprawę sytuacji finansowej – np. automatyzację. Cyfryzacja może mieć ogromny wpływ na zarządzanie kosztami i w perspektywie czasu generować spore oszczędności. Warto przy tym zauważyć, że poważnym niedomówieniem jest sprowadzanie roli cyfryzacji wyłącznie do zmniejszenia wydatków na tusz i papier, a niestety takie przekonanie nadal jest dosyć powszechne. Tymczasem wpływ cyfryzacji na redukcję kosztów przedsiębiorstwa jest wielowymiarowy.

 

Cyfryzacja firmy – jak wpływa na koszty?

Oczywiście wspomniana wcześniej, przysłowiowa redukcja tuszu i papieru to bardzo ważna pozycja w budżecie każdej firmy, nie wspominając już o zgodności z ideą paperless, która oprócz oszczędności i usprawnienia procesów, zwraca również uwagę na kwestie ochrony środowiska. W jakim jeszcze zakresie dzięki cyfryzacji zachodzi redukcja kosztów w firmie?  Archiwizacja papierowych dokumentów wymaga niejednokrotnie osobnego pomieszczenia – to oczywiste. Trzeba zdawać sobie jednak sprawę z dodatkowych kosztów, które wynikają z zapewnienia odpowiednich warunków – dokumenty muszą być prawidłowo przechowywane, najlepiej w segregatorach, na regałach, a w pomieszczeniu nie powinno być zbyt wilgotno.

W każdym przedsiębiorstwie ważny jest czas. Część osób może nie zdawać sobie sprawy, że w tym również może pomóc cyfryzacja, a redukcja kosztów z tym związana robi wrażenie. Pracownicy, którzy mają możliwość sprawniejszej pracy i korzystania z nowoczesnych rozwiązań, dzięki którym wiele procesów ulega automatyzacji, mogą nie tylko przeznaczyć zaoszczędzony czas na inne zadania, mają również znacznie większą motywację. Jak widać, cyfryzacja firmy przekłada się na liczne korzyści i stanowi inwestycję, która procentuje w różnych obszarach funkcjonowania przedsiębiorstwa.

 

Zobacz inne artykuły

Co możemy dla Ciebie zrobić?

Wyślij

Co to jest platforma low-code i dlaczego warto ją wybrać?

20 stycznia 2024
shutterstock_435951994-min.jpg

Wdrożenie platformy low-code w ogromnym stopniu wspomaga firmę w procesie cyfryzacji, a tym samym przyczynia się do osiągniecia przez nią dojrzałości cyfrowej. Efektem tego jest usprawnienie zarządzania procesami i relacjami oraz wzmocnienie pozycji na rynku i uzyskanie przewagi nad konkurencją

arrow-long-right

Jak przezwyciężyć opory pracowników przed wdrożeniem EOD w firmie?

02 listopada 2023
Jak przezwyciężyć opory pracowników przed wdrożeniem EOD w firmie_.webp

Zmiany budzą obawy nie tylko właścicieli firm, ale również pracowników. Tego typu reakcje są naturalne, niewielu osobom podoba się wizja wyrwania ich z dopracowanej w zakresie wykonywanych obowiązków rutyny. Nie inaczej jest w przypadku tak dużej zmiany, jak wdrożenie systemu elektronicznego obiegu dokumentów. Jak przezwyciężyć opory pracowników i sprawić, że wdrożenie EOD będzie odbierane pozytywnie również przez nich?

arrow-long-right

Poznaj etapy wdrożenia elektronicznego obiegu dokumentów

24 października 2023
Poznaj etapy wdrożenia elektronicznego obiegu dokumentów.webp

Modernizacje w firmie przybierają różne formy, jedną z nich jest wdrożenie systemu elektronicznego obiegu dokumentów. Takie rozwiązanie daje możliwość stworzenia nowoczesnego systemu pracy, jednak wprowadzenie każdej poważnej zmiany w przedsiębiorstwie powinno być dokładnie zaplanowane. Dowiedz się, jak przygotować firmę i opracować idealny plan wdrożenia EOD!