Spis treści

Redukcja kosztów w firmie – czy to możliwe?

Cyfryzacja a redukcja kosztów

Cyfryzacja firmy – jak wpływa na koszty?

 

Redukcja kosztów w firmie – czy to możliwe?

Rosnące koszty – m.in. surowców i energii – uderzają w każdego, również w mniejsze i większe przedsiębiorstwa. Firmy szukają sposobów na przetrwanie ciężkiej sytuacji, na każdym kroku wypatrując oszczędności, jednak czy zmniejszenie ponoszonych wydatków jest w ogóle realne? Na szczęście tak - przy odpowiedniej strategii i wdrożeniu efektywnych metod redukcja kosztów w firmie nie będzie wyłącznie pustym sloganem i przyniesie rzeczywistą poprawę kondycji przedsiębiorstwa. Warto jednak podkreślić, że nie wszystkie sposoby dają jednakowy rezultat – niektóre rozwiązania, które początkowo wydają się być przysłowiowym strzałem w dziesiątkę, skutkują obniżeniem jakości produktów lub usług, a niekiedy doprowadzają również do wyraźnego spadku wydajności. Właśnie dlatego redukcja kosztów w przedsiębiorstwie powinna być tak starannie przemyślana, jak wszystkie inne działania strategiczne i poddana szczegółowym analizom. 

oszczędności dzięki eod.jpg [45.01 KB]

Cyfryzacja a redukcja kosztów

Nie budzi wątpliwości, że wykorzystywanie możliwości, które dają nowe technologie, przekłada się na większą konkurencyjność – o ile oczywiście stanowi dobrze przemyślany proces. Cyfryzacja może jednak przynieść znacznie więcej korzyści – stanowi bowiem bardzo często odpowiedź na pytanie, jak zredukować koszty w firmie. Rozwiązania z zakresu transformacji cyfrowej mogą wpływać na sytuację firmy bezpośrednio, ale również mogą stanowić czynnik wspierający inne procesy mające na celu poprawę sytuacji finansowej – np. automatyzację. Cyfryzacja może mieć ogromny wpływ na zarządzanie kosztami i w perspektywie czasu generować spore oszczędności. Warto przy tym zauważyć, że poważnym niedomówieniem jest sprowadzanie roli cyfryzacji wyłącznie do zmniejszenia wydatków na tusz i papier, a niestety takie przekonanie nadal jest dosyć powszechne. Tymczasem wpływ cyfryzacji na redukcję kosztów przedsiębiorstwa jest wielowymiarowy.

 

Cyfryzacja firmy – jak wpływa na koszty?

Oczywiście wspomniana wcześniej, przysłowiowa redukcja tuszu i papieru to bardzo ważna pozycja w budżecie każdej firmy, nie wspominając już o zgodności z ideą paperless, która oprócz oszczędności i usprawnienia procesów, zwraca również uwagę na kwestie ochrony środowiska. W jakim jeszcze zakresie dzięki cyfryzacji zachodzi redukcja kosztów w firmie?  Archiwizacja papierowych dokumentów wymaga niejednokrotnie osobnego pomieszczenia – to oczywiste. Trzeba zdawać sobie jednak sprawę z dodatkowych kosztów, które wynikają z zapewnienia odpowiednich warunków – dokumenty muszą być prawidłowo przechowywane, najlepiej w segregatorach, na regałach, a w pomieszczeniu nie powinno być zbyt wilgotno.

W każdym przedsiębiorstwie ważny jest czas. Część osób może nie zdawać sobie sprawy, że w tym również może pomóc cyfryzacja, a redukcja kosztów z tym związana robi wrażenie. Pracownicy, którzy mają możliwość sprawniejszej pracy i korzystania z nowoczesnych rozwiązań, dzięki którym wiele procesów ulega automatyzacji, mogą nie tylko przeznaczyć zaoszczędzony czas na inne zadania, mają również znacznie większą motywację. Jak widać, cyfryzacja firmy przekłada się na liczne korzyści i stanowi inwestycję, która procentuje w różnych obszarach funkcjonowania przedsiębiorstwa.

 

Zobacz inne artykuły

Cyfrowa transformacja
Twojej firmy zaczyna się teraz

Chcesz otrzymać wycenę, zobaczyć LOGITO od środka lub porozmawiać
na temat technologii low-code?

Skontaktuj się z nami w dowolny sposób, a my odpowiemy na każde Twoje pytanie. Jeśli
będziesz potrzebować więcej informacji, zaproponujemy bezpłatną konsultację, podczas której
zaprezentujemy Ci demo naszej platformy dnia roboczego.

Lubimy przyspieszać każdy proces, dlatego odpowiemy na Twoją wiadomość w ciągu
najbliższego dnia roboczego.


Napisz do nas lub skorzystaj z formularza

zapytanie@logito.pl

 


Logito w liczbach

+20 lat doswiadczenia_orange+20 lat doświadczenia

+100 wdrożeń_orange+100 wdrożeń

+37 k użytkowników_orange+37 000 użytkowników

+18 mln dokumentów_orange+18 mln dokumentów

+800 procesów_orange+800 procesów

Wypełnij formularz

*pole obowiązkowe

System do elektronicznego obiegu dokumentów – jak wybrać najlepszy?

19 lipca 2024
Jak wybrać system EOD?

Chcesz usprawnić i zautomatyzować procesy w swojej firmie? Zależy Ci na systemie do elektronicznego obiegu dokumentów, który będzie odpowiadał na potrzeby Twojego biznesu? Przeczytaj poniższy wpis i poznaj 6 kluczowych elementów, które pomogą Ci wybrać najlepsze oprogramowanie do obiegu dokumentów.

arrow-long-right

Poznaj nieoczywiste zalety elektronicznego obiegu dokumentów

10 maja 2024
shutterstock_2277895859 1 (1).webp

Elektroniczny obieg dokumentów to rozwiązanie, które wiele firm zdążyło już dobrze poznać, a nawet wdrożyć. Oczywiście, jak niemal w każdym przypadku i tutaj zdarzają się sceptycy, warto zatem podkreślić korzyści, jakie można osiągnąć dzięki EOD. Poza bezdyskusyjnymi plusami istnieją również mniej oczywiste zalety elektronicznego obiegu dokumentów, poznaj najważniejsze atuty z biznesowego punktu widzenia!

arrow-long-right

Co to jest platforma low-code i dlaczego warto ją wybrać?

20 stycznia 2024
shutterstock_435951994-min.jpg

Wdrożenie platformy low-code w ogromnym stopniu wspomaga firmę w procesie cyfryzacji, a tym samym przyczynia się do osiągniecia przez nią dojrzałości cyfrowej. Efektem tego jest usprawnienie zarządzania procesami i relacjami oraz wzmocnienie pozycji na rynku i uzyskanie przewagi nad konkurencją