Spis treści

Technologia low-code – co to jest i jak pomaga firmom?

Z czego wynika popularność platformy low code?

Wybór najlepszej platformy low-code

Zalety low-code – najważniejsze korzyści dla firmy

 

Technologia low-code – co to jest i jak pomaga firmom?

Low-code to technologia programowania, która jak żadna inna, pomaga zdigitalizować, jak i uporządkować procesy firmowe. Z jej pomocą organizacja może nie tylko optymalizować obecne procesy i budować wersje MVP innowacyjnych rozwiązań, ale przede wszystkim skrócić czas ich wdrożenia, testowania oraz uruchamiania. Faktem jest również to, że wdrożenia w technologii low-code znacznie obniżają koszty pracy nad projektami. W zależności od dostępnych funkcjonalności, platformy low-code mogą być z powodzeniem używane przez osoby, których główną domeną jest transformacja cyfrowa biznesu. Dzieje się tak ze względu na to, że technologia low-code, jak sama nazwa wskazuje, umożliwia programowanie dowolnego rozwiązania IT, a jednocześnie znacznie ogranicza bezpośrednią pracę z kodem źródłowym. Oznacza to, że tworzenie aplikacji i procesów biznesowych, jak i przepływów pracy (workflow) czy obiegu dokumentów skupia się w dużej mierze na biznesowych potrzebach organizacji i projektowaniu uzasadnionych biznesowo rozwiązań na jakie obecnie jest zapotrzebowanie.

Jednym z najprostszych przykładów optymalizacji istniejącego procesu może być stworzenie formularza wniosku urlopowego czy też formularza aktualizacji danych osobowych, który będzie mógł zostać uzupełniony przez pracownika, a następnie przekazany w formie elektronicznej do Działu Kadr. Taka forma cyfryzacji znacznie skraca czas potrzebny na procesowanie różnego typu wniosków, a przede wszystkim w prosty sposób może zostać wdrożona w całej firmie i jej pododdziałach.

Z czego wynika popularność platformy low code?

Nie ulega wątpliwości, że platformami wykorzystującymi technologię low-code i no-code interesuje się coraz więcej przedsiębiorstw. Innowacyjność i użyteczność tej technologii doceniają zarówno instytucje badawcze takie jak Gartner, jak i ogromne firmy jak między innymi Meta, Netflix czy J.P Morgan.

Skrócenie czasu i redukcja kosztów projektowania danego rozwiązania

Jednym z ważnych powodów wzrostu popularności tego rozwiązania jest fakt, że tradycyjny sposób programowania pochłania o wiele więcej czasu niż wykorzystanie low-code czy no-code podczas budowy projektów.

W low-code nad danym rozwiązaniem pracuje np. Citizen Developer, którego świadomość na temat działania danego biznesu czy chociażby celu wdrażanego procesu jest ogromna. Może on przejść bezpośrednio do działania i rozpocząć jego budowę wykorzystując jedną ze wspomnianych technologii. W ten sposób czas poświęcony na konsultacje z zespołem programistów i programowanie technologii. W ten sposób czas poświęcony na konsultacje z zespołem programistów i programowanie czy też na późniejszą weryfikację projektu zostaje skrócony do minimum.

Budowa dopasowanych rozwiązań IT dla konkretnego przypadku biznesowego

Zastosowanie technologii low-code w narzędziach do budowy różnego typu rozwiązań IT jest odpowiedzią na spersonalizowane potrzeby firm i uwarunkowania rynku.

Technologia ta pozwala bowiem na i ich wersji MVP dla danej branży w oparciu o profesjonalną wiedzę biznesową, a jednocześnie ogranicza nakład pracy i zaangażowania programistów do sytuacji, w których będzie ono absolutnie niezbędne.   

Elastyczne i bezpieczne zarządzanie zmianą

Ze względu na to, że środowisko biznesowe charakteryzuje się ogromną dynamiką, zmiany w procesach i oprogramowaniu są na porządku dziennym. Najważniejszym elementem jest tutaj jednak zapewnienie bezpieczeństwa i stabilności rozwiązania podczas wprowadzania zmian – niezależnie czy chodzi o małą, czy znaczną zmianę w procesie czy np. workflow dla obiegu dokumentacji.

W takiej sytuacji, korzystanie z platformy low-code umożliwia dostęp do kodu źródłowego, gdzie można zastosować skomplikowane reguły i warunki biznesowe w celu personalizacji danego procesu biznesowego niezależnie od branży. Wówczas, zmiana w kodzie źródłowym może zostać przeprowadzona przez Citizen Developera, a nawet samego programistę (po konsultacji na temat tego, jak dany proces powinien przebiegać). Właśnie w tym aspekcie – możliwości elastycznych modyfikacji przy jednoczesnym zapewnieniu bezpieczeństwa – tkwi siła technologii low-code, w porównaniu do chociażby tradycyjnego programowania, jak i popularnych platform no-code. 

 

Wybór najlepszej platformy low-code

Nie każda platforma low-code pozwoli firmie w równym stopniu zoptymalizować swoją pracę i dopasować się do wyzwań współczesnego rynku. Jej wybór nie powinien być więc przypadkowy.

Przed podjęciem decyzji warto nie tylko sprawdzić, Odpowiednia platforma, np. taka, która łączy w sobie zarówno rozwiązanie low-code i no-code jak LOGITO, pozwoli bowiem na rozbudowę i skalowanie firmy oraz jej usług pod kątem projektowania, testowania i wdrażania nowych rozwiązań w znacznie krótszym czasie i przy znacznie niższym nakładzie pracy.

Bardzo istotną kwestią, na którą warto zwrócić uwagę podczas wybierania platformy, jest to, czy umożliwia ona integrację z systemami już teraz używanymi w firmie. Współczesne przedsiębiorstwa stawiają na seamless integration (płynną integrację), co zapobiega chaosowi organizacyjnemu i tym samym podnosi produktywność

Platforma LOGITO daje w tym zakresie bar – wykorzystywanych jest wiele metod integracji, dzięki czemu możliwe jest pozyskiwanie i przesyłanie danych pomiędzy systemami i uwzględnianie ich w złożonych procesach biznesowych.

Korzystające z tego systemu firmy zapewniają bezpieczeństwo procesom biznesowym – m.in. dzięki mechanizmowi wersjonowania. Dzięki niemu można wdrożyć procesy bądź zmiany, dokładnie je przetestować i wyeliminować błędy przed faktycznym wdrożeniem w organizacji. Pozwala to na ciągłe udoskonalanie oprogramowania oraz procesów bez ryzyka pojawienia się problemów technicznych i przestoi w firmie. Ten element umożliwia efektywne i zwinne zarządzanie zmianą w IT bez ingerencji w obecne działania organizacji.

Zalety low-code – najważniejsze korzyści dla firmy

Nadal istnieją jednak firmy, które niechętnie podchodzą do idei cyfryzacji przedsiębiorstwa, jak i procesowego zarządzania firmą. Technologia low-code jako jedno z wielu nowych rozwiązań na rynku stoi w opozycji do tradycyjnego programowania i oferuje redukcję kosztów w kontekście zarządzania i budowy infrastruktury IT dopasowanej do organizacji. Pozostanie przy dawnym modelu zarządzania przedsiębiorstwem wynika często z przyzwyczajeń, ale też z braku świadomości tego, co możemy uzyskać dzięki odpowiedniej platformie low-code. Warto więc przyjrzeć się temu, jakie korzyści mogą odnieść przedsiębiorstwa wdrażające to rozwiązanie. Do najważniejszych zalet technologii low-code możemy zaliczyć m.in.:

  • usprawnienie i skrócenie procesu projektowania i tworzenia aplikacji;
  • łatwiejsze wykrywanie i usuwanie błędów podczas testów;
  • możliwość szybkiego reagowania na zmieniające się potrzeby firmy i rynku dzięki budowie wersji MVP procesów, systemów czy aplikacji;
  • ułatwienie samodzielnej modyfikacji i personalizacji oprogramowania pod kątem potrzeb biznesowych;
  • podniesienie efektywności operacyjnej dzięki optymalizacji i automatyzacji procesów;
  • lepsze zrozumienie procesów biznesowych wewnątrz firmy;
  • większą kontrolę i możliwość kształtowania optymalnych procesów;
  • poprawę komunikacji wewnątrz organizacji na skutek zbudowania workflow i optymalizacji procesów;
  • poprawę doświadczeń użytkowników systemów;
  • możliwość modyfikacji obecnych procesów bez ponoszenia dodatkowego ryzyka;
  • redukcję kosztów wdrażania dowolnego rozwiązania i wprowadzania zmian.

Nad wdrożeniem rozwiązania low-code powinno zastanowić się więc każde przedsiębiorstwo, któremu zależy na optymalizacji pracy całej organizacji pod kątem procesów biznesowych, jak i skalowaniu organizacji dzięki wykorzystaniu najnowszych technologii. Z kolei firmy, których model biznesowy opiera się już na procesowym zarządzaniu, z low-code będą mogły budować innowacyjne rozwiązania dla swoich klientów od aplikacji mobilnych po budowę nowych usług dla klientów i wprowadzać je na rynek znacznie szybciej niż ich konkurenci.

Zobacz inne artykuły

Cyfrowa transformacja
Twojej firmy zaczyna się teraz

Chcesz otrzymać wycenę, zobaczyć LOGITO od środka lub porozmawiać
na temat technologii low-code?

Skontaktuj się z nami w dowolny sposób, a my odpowiemy na każde Twoje pytanie. Jeśli
będziesz potrzebować więcej informacji, zaproponujemy bezpłatną konsultację, podczas której
zaprezentujemy Ci demo naszej platformy dnia roboczego.

Lubimy przyspieszać każdy proces, dlatego odpowiemy na Twoją wiadomość w ciągu
najbliższego dnia roboczego.


Napisz do nas lub skorzystaj z formularza

zapytanie@logito.pl

 


Logito w liczbach

+20 lat doswiadczenia_orange+20 lat doświadczenia

+100 wdrożeń_orange+100 wdrożeń

+37 k użytkowników_orange+37 000 użytkowników

+18 mln dokumentów_orange+18 mln dokumentów

+800 procesów_orange+800 procesów

Wypełnij formularz

*pole obowiązkowe

Automatyzacja procesów biznesowych – korzyści i wyzwania

16 sierpnia 2024
Automatyzacja procesów biznesowych – korzyści i wyzwania.webp

Automatyzacja procesów w przedsiębiorstwie zyskuje na znaczeniu w dobie przemysłu 4.0. Większa efektywność operacyjna i redukcja kosztów to główne powody coraz częstszych wdrożeń systemów do automatyzacji procesów biznesowych. Skąd biorą się wątpliwości przedsiębiorców? Rozwiązanie tego typu wymaga zastosowania przemyślanej strategii wdrożeniowej. Z tego artykułu dowiesz się, co zyskasz dzięki automatyzacji procesów biznesów, oraz na jakie wyzwania warto się przygotować.

arrow-long-right

System do elektronicznego obiegu dokumentów – jak wybrać najlepszy?

19 lipca 2024
Jak wybrać system EOD?

Chcesz usprawnić i zautomatyzować procesy w swojej firmie? Zależy Ci na systemie do elektronicznego obiegu dokumentów, który będzie odpowiadał na potrzeby Twojego biznesu? Przeczytaj poniższy wpis i poznaj 6 kluczowych elementów, które pomogą Ci wybrać najlepsze oprogramowanie do obiegu dokumentów.

arrow-long-right

Poznaj nieoczywiste zalety elektronicznego obiegu dokumentów

10 maja 2024
shutterstock_2277895859 1 (1).webp

Elektroniczny obieg dokumentów to rozwiązanie, które wiele firm zdążyło już dobrze poznać, a nawet wdrożyć. Oczywiście, jak niemal w każdym przypadku i tutaj zdarzają się sceptycy, warto zatem podkreślić korzyści, jakie można osiągnąć dzięki EOD. Poza bezdyskusyjnymi plusami istnieją również mniej oczywiste zalety elektronicznego obiegu dokumentów, poznaj najważniejsze atuty z biznesowego punktu widzenia!