Na czym polega cyfryzacja przedsiębiorstw?

Cyfryzacja przedsiębiorstw to zjawisko, które w ciągu ostatnich kilku lat znacznie przybrało na sile. Na wprowadzenie rozwiązań z nią związanych decyduje się coraz więcej podmiotów – od wielkich korporacji, po małe firmy. Skala popularności nie dziwi jednak w świetle wzrostu efektywności, jaki obserwują organizacje, które zdecydowały się na unowocześnienie procesów i strategii i nadanie im cyfrowego charakteru. Digitalizacja firmy może odnosić się do różnych sfer jej funkcjonowania – od obsługi po łańcuch dostaw. Jednym z przykładów zmiany w duchu cyfryzacji jest digitalizacja dokumentacji, czyli rezygnacja z papierowych dokumentów i wprowadzenie elektronicznego obiegu dokumentacji. Jednak co taki obieg oznacza i czy można realnie zoptymalizować koszty, inwestując w to rozwiązanie?

Elektroniczny obieg dokumentów w firmie a optymalizacja kosztów

Rozważania na temat kwestii finansowych i optymalizacji kosztów warto poprzedzić wyjaśnieniem, czym właściwie jest EOD. Elektroniczny obieg dokumentów to system pozwalający na efektywne zarządzanie dokumentami, dzięki zastąpieniu ich papierowych wersji formą zdigitalizowaną. Nie jest to jednak jedyna jego funkcja – system daje możliwość tworzenia, rejestracji, archiwizowania, przekazywania oraz tworzenia dokumentów, co z kolei pozwala na automatyzację procesów, a w efekcie często również osiągnięcie znacznej przewagi nad konkurencją. Inwestycja w elektroniczny obieg dokumentów w firmie przekłada się wprost na optymalizację kosztów w organizacji, dzięki sporym oszczędnościom czasowym i finansowym, co jest osiągane m.in. dzięki:

 

  • osiągnięciu większej kontroli i redukcji błędów – dobry system daje szerokie możliwości kontroli, wglądu zarówno w to, kto pracuje nad dokumentem, jak również nadzoru nad terminami oraz kolejnymi etapami poszczególnych procesów. Automatyzacja sprzyja również wykrywaniu pomyłek i pozwala na sprawne nanoszenie poprawek,
  • umożliwieniu dostępu do informacji na bieżąco – dzięki elektronicznemu obiegowi dokumentów dostęp do informacji jest możliwy niemal w czasie rzeczywistym i to 24h na dobę, z drugiej strony dobre systemy udostępniają funkcję przyznawania ról i uprawnień, dzięki której można dowolnie zwiększać lub zmniejszać zakres dostępu do dokumentów dla poszczególnych pracowników,
  • wzrostowi efektywności kluczowych procesów – bardziej efektywny podział zadań w ramach projektów sprawniejsza praca nad nimi, przekładają się na usprawnienie procesów biznesowych,
  • wyeliminowaniu fizycznego archiwum – dzięki zdigitalizowanemu archiwum dokumentom nie tylko nie grozi zagubienie, czy zniszczenie, dla firmy oznacza to ograniczenie kosztów związanych z koniecznością wyznaczenia i utrzymywania dodatkowej przestrzeni na fizyczne archiwum. Ponadto archiwum elektroniczne oznacza sprawniejsze wyszukiwania konkretnych dokumentów oraz łatwiejsze utrzymanie porządku.

Jak widać, inwestycja w elektroniczny obieg dokumentów to faktycznie sposób na optymalizację kosztów w firmie. Opracowując strategię rozwoju firmy, warto wziąć pod uwagę rozwiązania, jakie oferuje transformacja cyfrowa – to one bowiem mogą okazać się czynnikiem dynamizującym rozwój przedsiębiorstwa i realnie wpływającym na redukcję nakładów.


Zobacz inne artykuły


 

Cyfrowa transformacja
Twojej firmy zaczyna się teraz

Chcesz otrzymać wycenę, zobaczyć LOGITO od środka lub porozmawiać
na temat technologii low-code?

Skontaktuj się z nami w dowolny sposób, a my odpowiemy na każde Twoje pytanie. Jeśli
będziesz potrzebować więcej informacji, zaproponujemy bezpłatną konsultację, podczas której
zaprezentujemy Ci demo naszej platformy dnia roboczego.

Lubimy przyspieszać każdy proces, dlatego odpowiemy na Twoją wiadomość w ciągu
najbliższego dnia roboczego.


Napisz do nas lub skorzystaj z formularza

zapytanie@logito.pl

 


Logito w liczbach

+20 lat doswiadczenia_orange+20 lat doświadczenia

+100 wdrożeń_orange+100 wdrożeń

+37 k użytkowników_orange+37 000 użytkowników

+18 mln dokumentów_orange+18 mln dokumentów

+800 procesów_orange+800 procesów

Wypełnij formularz

*pole obowiązkowe

Biznesowa 3: zarządzanie procesami, elektroniczne obiegi dokumentów, technologie IT 

28 kwietnia 2025
Źródła danych 3 sposoby na wprowadzenie faktur papierowych do systemu faktur.webp

Obecnie automatyzacja procesów, użycie AI i optymalizacja zadań są głównym tematem rozmów o nowoczesnym biznesie. Jak jednak wdrożyć je z głową i na co przede wszystkim należy zwrócić uwagę?

arrow-long-right

Wykorzystaj potencjał OCR w obiegu faktur i poznaj jego rolę

18 kwietnia 2025
Wykorzystanie OCR w elektronicznym obiegu faktur.

Usprawnienie i automatyzacja procesów biznesowych w dużej mierze opierają się na narzędziach i technologiach, które mają na celu usprawnić poszczególne zadania w tych procesach. Jednym z takich narzędzi jest Optical Character Recognition, które zyskuje na popularności zwłaszcza wśród księgowych. Czym jest OCR faktur i jakie korzyści może przynieść firmie?

arrow-long-right

Proste rozliczanie delegacji

03 kwietnia 2025
Proste rozliczanie delegacji

W dzisiejszym, szybkim tempie życia zawodowego, mobilność staje się nie tylko priorytetem dla przedstawicieli handlowych, ale także dla wielu innych pracowników, niezależnie od branży. W tym kontekście, narzędzia wspierające zarządzanie procesami delegacyjnymi, zyskują na znaczeniu.