jak wybrać eof.jpg [74.01 KB]

Czym jest elektroniczny obieg faktur?

W każdej firmie funkcjonuje szereg różnego rodzaju procesów, które wymagają odpowiedniego zarządzania. Efektywność w tym zakresie stanowi dla wielu podmiotów priorytet – i słusznie, to od niego zależy bowiem, jaką rolę firma odegra na rynku, czy wyprzedzi konkurencję i będzie w stanie realizować zakładane cele. Transformacja cyfrowa doprowadziła do rozwoju wielu skutecznych rozwiązań, które są coraz szerzej stosowane i doceniane. Jednym z nich jest elektroniczny obieg dokumentów, faktury w takim obiegu są zdigitalizowane, a obieg ten stanowi alternatywę dla wersji papierowej. Dobry system obiegu faktur to sposób na automatyzację zadań i poprawę efektywności w zakresie procesowania dokumentów finansowych. Wśród największych zalet rozwiązania można wymienić, m.in.:

 

  • redukcję nakładów finansowych i czasowych – zastąpienie obiegu papierowego pozytywnie wpływa na obniżenie kosztów związanych z przekazywaniem dokumentacji dzięki ograniczeniu wydatków na druk, czy dostarczanie faktur. Wysyłka oraz praca na dokumentach również odbywa się dużo szybciej,
  • bezpieczeństwo informacji – elektroniczne dokumenty nie są tak narażone na zagubienie lub uszkodzenie, a dzięki możliwości przyznawania lub ograniczania dostępów wgląd w dokumenty mają wyłącznie osoby upoważnione,
  • podniesienie efektywności w zakresie przepływu faktur – kontrola oraz akceptacja dokumentów jest sprawniejsza, cały proces trwa znacznie krócej, wyższą wydajność pracy – dzięki standaryzacji obiegu (workflow) dla faktur w ciągu jednego dnia Dział Księgowości może szybko zweryfikować poprawność dokumentu: zaksięgować lub zwrócić do poprawy,  ograniczenie pomyłek – wiele z funkcji, które umożliwiają automatyzację, stanowią również wsparcie w zakresie redukcji błędów, a te, które się pojawiają, są łatwe do wykrycia,
  • lepsze relacje z kontrahentami – dzięki m.in. kontroli terminów płatności firma jest postrzegana jako godna zaufania i sumienna, ale pozwala pracownikom na lepsze zaplanowanie swoich zadań.

Elektroniczny obieg faktur to, jak widać, rozwiązanie bardzo pożyteczne z punktu widzenia przedsiębiorstwa. Jednak na co zwrócić uwagę, by zagwarantować swojej firmie wymienione korzyści?

 Szczegółowy opis Elektronicznego Obiegu Dokumentów znajduje się na dedykowanej stronie.

System obiegu faktur – na co zwrócić uwagę?

Elektroniczny obieg faktur w firmie skutecznie wspiera pracę i kluczowe procesy w przedsiębiorstwie. Rozwiązanie, które ma zapewnić osiągnięcie znacznych korzyści, powinno być dobrane po analizie kluczowych czynników. Przede wszystkim liczy się prostota i wygoda obsługi - narzędzie to powinno w końcu ułatwić pracę, a nie być źródłem dodatkowych komplikacji. Ważne jest również, by rozwiązanie odznaczało się skalowalnością, bezpieczeństwem i możliwością szybkiej rozbudowy, dzięki czemu inwestycja będzie przydatna również w przyszłości. Nie można zapominać o dostosowaniu do konkretnych potrzeb i wymagań firmy, a także o opcji bezproblemowej integracji z rozwiązaniami, które już zostały wdrożone.

Aby dostosować system do wymagań swojej firmy, jak i prowadzonego rodzaju biznesu, warto przeprowadzić analizę przedwdrożeniową i warsztaty analityczne u dostawcy oprogramowania. Biorąc pod uwagę te zmienne, wybór systemu obiegu faktur z pewnością będzie łatwiejszy, a samo narzędzie zapewni przedsiębiorstwu dodatkowe możliwości rozwoju.

 

Zobacz inne artykuły

Co możemy dla Ciebie zrobić?

Wyślij

Co to jest platforma low-code i dlaczego warto ją wybrać?

20 stycznia 2024
shutterstock_435951994-min.jpg

Wdrożenie platformy low-code w ogromnym stopniu wspomaga firmę w procesie cyfryzacji, a tym samym przyczynia się do osiągniecia przez nią dojrzałości cyfrowej. Efektem tego jest usprawnienie zarządzania procesami i relacjami oraz wzmocnienie pozycji na rynku i uzyskanie przewagi nad konkurencją

arrow-long-right

Czym ryzykujesz, broniąc się przed elektronicznym obiegiem dokumentów?

12 grudnia 2023
Praca zdalna

Obieg dokumentów jest jednym z kluczowych procesów w każdym biznesie. Postępująca cyfryzacja sprawiła, że wiele firm zdecydowało o obraniu nowej strategii rozwoju opartej na szeroko pojętej digitalizacji. Jednym z przejawów zmiany podejścia jest fakt, że elektroniczna dokumentacja coraz częściej zastępuje papierową – dowiedz się, jakie są zalety elektronicznego obiegu dokumentów i dlaczego nie warto się przed nim bronić!

arrow-long-right

Jak przezwyciężyć opory pracowników przed wdrożeniem EOD w firmie?

02 listopada 2023
Jak przezwyciężyć opory pracowników przed wdrożeniem EOD w firmie_.webp

Zmiany budzą obawy nie tylko właścicieli firm, ale również pracowników. Tego typu reakcje są naturalne, niewielu osobom podoba się wizja wyrwania ich z dopracowanej w zakresie wykonywanych obowiązków rutyny. Nie inaczej jest w przypadku tak dużej zmiany, jak wdrożenie systemu elektronicznego obiegu dokumentów. Jak przezwyciężyć opory pracowników i sprawić, że wdrożenie EOD będzie odbierane pozytywnie również przez nich?