Czym jest OCR?

OCR, czyli Optical Character Recognition to w tłumaczeniu na język polski optyczne rozpoznawanie znaków. Technologia ta jest przejawem postępującego procesu cyfryzacji i stanowi coraz bardziej popularne rozwiązanie. Skanowanie OCR za pomocą dedykowanego oprogramowania umożliwia odczytanie dokumentów, nawet jeśli treści zostały sporządzone odręcznie. Ponadto narzędzie to umożliwia modyfikację pozyskanych w ten sposób danych na wersję cyfrową, a także ich sprawny import do systemu. Dzięki temu pracownik otrzymuje do dyspozycji nie tylko sam obraz, ale w pełni interaktywny odpowiednik papierowego dokumentu, na którym swobodnie może pracować i wprowadzać zmiany. OCR dało się poznać jako rozwiązanie, które pomaga usprawnić wiele procesów w firmie, jednak czy program OCR do faktur może być równie przydatny?

 

ocr.jpg [237.24 KB]

 

Na czym polega OCR w obiegu faktur

Praca w księgowości wymaga ogromnej wiedzy i dokładności, jednocześnie osoby wykonujące ten zawód bardzo często wiele czasu muszą poświęcić na tak mozolne zajęcia, jak m.in. ręczne skanowanie papierowych faktur, zapis oraz ich konwersja na plik PDF. Po wprowadzaniu faktury do systemu, należy jeszcze przepisać danych z faktury oraz zweryfikować ich poprawność z oryginalnym dokumentem. Szacuje się, że przy liczbie 1000 dokumentów ok. 40-50 godzin zajmuje właśnie ta czynność, a z pewnością ten czas mógłby zostać spożytkowany lepiej. Wykorzystując OCR, faktury papierowe są skanowane i przetwarzane w plik elektroniczny, z kolei te, które już funkcjonują w formie cyfrowej (np. w formatach pdf, czy jpg), dzięki specjalnemu mechanizmowi są zczytywane i zmieniane na tekst. Warto zaznaczyć, że automatyczne rozpoznawanie faktur nie zawsze działa z jednakową efektywnością, by zapewnić jak największą dokładność i niemal całkowicie zminimalizować ryzyko błędów, należy wybrać rzetelnego dostawcę oprogramowania. W tym celu warto zwrócić uwagę zarówno na dokładność oraz intuicyjność systemu OCR faktur, jak i jego dodatkowe opcje, np. automatyczną konwersję pliku na PDF. Dobrze jest również dowiedzieć się więcej o sposobie, w jaki dostawca usług zapewnia bezpieczeństwo danych oraz w jaki sposób jest on licencjonowany.

 

Chcesz dowiedzieć się więcej o możliwościach elektronicznego obiegu faktur? Wszystkie najważniejsze informacje znajdziesz na naszej stronie!

 

OCR faktur – zalety

Inteligentne, optyczne rozpoznawanie faktur to prawdziwe wybawienie dla większości przedsiębiorców - bez względu na wielkość firmy, czy branżę. Ilość dokumentów jaka regularnie pojawia się w przedsiębiorstwie, jest ogromna, a ich przepływ w tradycyjnej, papierowej formie może być źródłem wielu problemów, które negatywnie wpływają na funkcjonowanie całego biznesu. Nie dziwi więc fakt, że OCR w obiegu faktur znajduje coraz więcej zwolenników, do jego głównych zalet należą:

 

  • szybsze wprowadzanie danych z faktury do systemu, co jest równoznaczne z szybszym rozpoczęciem obiegu faktury,
  • odciążenie działu księgowości i wyraźnie wyższa efektywność pracy,
  • redukcja kosztów i znaczna oszczędność czasu,
  • mniejsza ilość błędów i łatwe wprowadzanie poprawek,
  • wygodna i bezpieczna archiwizacja faktur,
  • dostęp do oryginalnego, zeskanowanego pliku faktury (gotowego PDF),
  • większy porządek i możliwość szybkiego wyszukiwania dokumentów.

 

Jak widać OCR w obiegu faktur może przynieść firmie szereg korzyści i trudno je zlekceważyć. Warto potraktować to narzędzie jako dobrą inwestycję, która szybko przyniesie zarówno oszczędności finansowe, jak i czasowe.

 

Zobacz inne artykuły

Co możemy dla Ciebie zrobić?

Wyślij

Co to jest platforma low-code i dlaczego warto ją wybrać?

20 stycznia 2024
shutterstock_435951994-min.jpg

Wdrożenie platformy low-code w ogromnym stopniu wspomaga firmę w procesie cyfryzacji, a tym samym przyczynia się do osiągniecia przez nią dojrzałości cyfrowej. Efektem tego jest usprawnienie zarządzania procesami i relacjami oraz wzmocnienie pozycji na rynku i uzyskanie przewagi nad konkurencją

arrow-long-right

Czym ryzykujesz, broniąc się przed elektronicznym obiegiem dokumentów?

12 grudnia 2023
Praca zdalna

Obieg dokumentów jest jednym z kluczowych procesów w każdym biznesie. Postępująca cyfryzacja sprawiła, że wiele firm zdecydowało o obraniu nowej strategii rozwoju opartej na szeroko pojętej digitalizacji. Jednym z przejawów zmiany podejścia jest fakt, że elektroniczna dokumentacja coraz częściej zastępuje papierową – dowiedz się, jakie są zalety elektronicznego obiegu dokumentów i dlaczego nie warto się przed nim bronić!

arrow-long-right

Jak przezwyciężyć opory pracowników przed wdrożeniem EOD w firmie?

02 listopada 2023
Jak przezwyciężyć opory pracowników przed wdrożeniem EOD w firmie_.webp

Zmiany budzą obawy nie tylko właścicieli firm, ale również pracowników. Tego typu reakcje są naturalne, niewielu osobom podoba się wizja wyrwania ich z dopracowanej w zakresie wykonywanych obowiązków rutyny. Nie inaczej jest w przypadku tak dużej zmiany, jak wdrożenie systemu elektronicznego obiegu dokumentów. Jak przezwyciężyć opory pracowników i sprawić, że wdrożenie EOD będzie odbierane pozytywnie również przez nich?