Elektroniczny obieg dokumentów – co warto wiedzieć?

Obieg dokumentów w formie elektronicznej to przykład rozwoju cyfryzacji m.in. w ramach przedsiębiorstw. Jego funkcjonalność sprowadza się w głównej mierze do zastąpienia tradycyjnych, papierowych dokumentów wersjami zdigitalizowanymi. Oprócz tworzenia tego typu dokumentacji system informatyczny, jakim jest EOD, odpowiada również za indeksowanie, archiwizowanie, rejestrację i dystrybucję dokumentów. W związku z powyższym możliwe jest usprawnienie kluczowych procesów w firmie i wzrost wydajności pracy. Jeżeli chodzi o elektroniczny obieg dokumentów, zalety są niezaprzeczalne – warto poznać najważniejsze z nich.

korzyści obiegu dokumentów.jpg [101.04 KB]

Korzyści z wprowadzenia elektronicznego obiegu dokumentów

W przypadku tak ważnego narzędzia, jakim jest elektroniczny obieg dokumentów, korzyści najlepiej oddają jego rolę w firmie. Obieg dokumentów w firmie dotyczy każdego rodzaju dokumentów, m.in. faktur, pism, czy umów. To jeden z najważniejszych procesów, jednak w wielu przypadkach nie funkcjonuje sprawnie.  Jakie są najważniejsze zalety związane z wprowadzeniem go w formie elektronicznej?

  • wzrost efektywności – jak już wspomniano, EOD zapewnia usprawnienie wielu procesów w firmie, to z kolei przekłada się na większą efektywność pracy. Rozdzielanie projektów i praca na nich odbywa się szybciej, a zaoszczędzony w ten sposób czas można przeznaczyć na inne zadania lub rozwój pracowników,
  • bezproblemowy dostęp do danych - elektroniczny obieg dokumentów zapewnia niezakłócony dostęp do danych w każdym momencie (oczywiście w ramach posiadanych dostępów) - jest to szczególnie korzystne w przypadku osób pracujących zdalnie,
  • obniżenie kosztów – niższe koszty wynikają zarówno z ograniczenia wydruku dokumentów, jak i redukcji opłat związanych z dostarczaniem papierowych dokumentów, co więcej znika problem związany z dodatkowym miejscem do ich przechowywania,
  • większa kontrola i redukcja błędów – zalety elektronicznego obiegu dokumentów dotyczą również tej kwestii. Automatyzacja pewnych procesów, jaką zapewnia system i jego funkcjonalności, m.in. rejestr zmian, prowadzi do skuteczniejszej weryfikacji oraz eliminowania pomyłek.
  • bezpieczeństwo danych - korzyści z wprowadzenia elektronicznego obiegu dokumentów dotyczą również ochrony danych, zdigitalizowane dokumenty nie są narażone na zniszczenie, zagubienie, czy dostanie się w ręce osoby niepowołanej w takim stopniu, co ich papierowe odpowiedniki. Ponadto takie funkcje jak m.in. system ról i uprawnień mogą również służyć ochronie dokumentów, dzięki możliwości określenia, kto może mieć w nie wgląd lub dokonać ich modyfikacji.

Co daje elektroniczny obieg dokumentów oprócz tego? Z pewnością usprawnia również wdrażanie nowych pracowników, zwłaszcza pracujących poza siedzibą firmy. Dodatkowo ważnym aspektem jest pozytywny wpływ na wizerunek firmy – przedsiębiorstwa korzystające z EOD są uważane za bardziej postępowe, a dzięki zmniejszeniu zużycia papieru również za proekologiczne . Polityka paperless wpływa pozytywnie na szereg procesów biznesowych, dlatego coraz więcej marek decyduje się na jej wprowadzenie. Korzyści wynikające z wdrożenia obiegu dokumentów w formie elektronicznej są jak widać liczne i stanowią szansę na wyniesienie firmy na wyższy poziom rozwoju , osiągnięcie dojrzałości cyfrowej oraz lepsze kontakty z kontrahentami. Jednak, by to osiągnąć, konieczny jest wybór dobrego systemu, który w prosty sposób będzie można dopasować do wymagań i potrzeb firmy.


Zobacz inne artykuły


 

Cyfrowa transformacja
Twojej firmy zaczyna się teraz

Chcesz otrzymać wycenę, zobaczyć LOGITO od środka lub porozmawiać
na temat technologii low-code?

Skontaktuj się z nami w dowolny sposób, a my odpowiemy na każde Twoje pytanie. Jeśli
będziesz potrzebować więcej informacji, zaproponujemy bezpłatną konsultację, podczas której
zaprezentujemy Ci demo naszej platformy dnia roboczego.

Lubimy przyspieszać każdy proces, dlatego odpowiemy na Twoją wiadomość w ciągu
najbliższego dnia roboczego.


Napisz do nas lub skorzystaj z formularza

zapytanie@logito.pl

 


Logito w liczbach

+20 lat doswiadczenia_orange+20 lat doświadczenia

+100 wdrożeń_orange+100 wdrożeń

+37 k użytkowników_orange+37 000 użytkowników

+18 mln dokumentów_orange+18 mln dokumentów

+800 procesów_orange+800 procesów

Wypełnij formularz

*pole obowiązkowe

Kluczowe dotacje dla przedsiębiorstw w 2025 roku – jak zdobyć dofinansowanie na cyfryzację przedsiębiorstwa?

15 stycznia 2025
Dotacje 2025.png

Rok 2025 przynosi przedsiębiorcom w Polsce wyjątkowe możliwości pozyskania wsparcia finansowego na rozwój, poprawę warunków pracy oraz wdrożenie ekologicznych rozwiązań. Trzy główne programy – Ścieżka SMART, Dotacje ZUS na BHP oraz Kredyt Ekologiczny – oferują szeroki wachlarz dotacji, dostosowanych do różnych potrzeb firm. Poniżej zostały opisane szczegóły każdego z nich.

arrow-long-right

5 kroków do wdrożenia elektronicznego obiegu dokumentów w firmie

07 stycznia 2025
shutterstock_2159105357.jpg

Poznaj pięć kluczowych kroków do skutecznego wdrożenia elektronicznego obiegu dokumentów, które pomogą Twojej firmie zautomatyzować i uprościć zarządzanie dokumentacją, procesami i informacjami.

arrow-long-right

Elektroniczna ewidencja urlopów – jak nią sprawnie zarządzać?

19 grudnia 2024
shutterstock_2464115063 (1).webp

Urlop wypoczynkowy, na żądanie, bezpłatny, okolicznościowy, rodzicielski czy wychowawczy… jak zapanować nad urlopowym rozgardiaszem nie tylko podczas sezonu wakacyjnego?