Jak archiwizować dokumenty?

Archiwizacja dokumentów papierowych jest złożonym procesem, którego głównym zadaniem jest odpowiednie ich zabezpieczenie. Archiwizacja dokumentów nawet mimo niewykorzystywania ich na co dzień to niezbędny zabieg w każdej firmie, bez względu na jej wielkość czy branżę, w której działa. Sposoby archiwizacji dokumentów papierowych mogą sprowadzać się do archiwizacji w siedzibie firmy lub zlecenia tego firmie zewnętrznej. W pierwszym przypadku konieczne jest wydzielenie osobnej przestrzeni, niezbędny jest również system archiwizacji dokumentów, umożliwiający sprawne wyszukiwanie informacji i potrzebnych dokumentów. Drugie rozwiązanie to opcja wybierana zazwyczaj przez przedsiębiorstwa, które nie dysponują na tyle dużą przestrzenią, by móc dodatkowo przechowywać wszystkie niezbędne dokumenty w swojej siedzibie.

W kontekście dokumentów firmowych bardzo ważna jest również kwestia wymogów prawnych. Obowiązek ich przechowywania może mieć różny wymiar czasowy w zależności od rodzaju dokumentu – np. faktury powinny być przechowywane przez 5 lat, z kolei dokumentacja pracownicza przez okres 10 lat od momentu zakończenia zatrudnienia. Archiwizacja dokumentów w formie papierowej wymaga jednak wielowymiarowych działań, pochłania mnóstwo czasu i wymaga regularności. Konieczne jest zarówno cykliczne przeglądanie dokumentów, opisywanie ich i niszczenie niepotrzebnych, a także ich kontrola. Ponadto konieczne jest odpowiednie przechowywanie – nie chodzi tu tylko o wspomniane wcześniej osobne pomieszczenie, ale również o umieszczenie na regałach i np. w segregatorach, umożliwiających swobodne przeglądanie. Warto zdawać sobie sprawę, że pomimo wszystkich tych zabiegów, zabezpieczenie dokumentów nadal może być niewystarczające. Niektórym sytuacjom nie da się zapobiec – dokumenty mogą bowiem zagubić się lub przypadkowo ulec zniszczeniu. W związku z tym wiele firm zadaje sobie pytanie, jak archiwizować dokumenty skutecznie, zgodnie z prawem i tak, by nie obciążać pracowników dodatkowymi zadaniami?

archiwizacja w 3 krokach.jpg [128.03 KB]

Systemy archiwizacji dokumentów papierowych

Odpowiedzią na to, jak archiwizować dokumenty w firmie, by było to jak najbardziej efektywne, są odpowiednie systemy. Dzięki takiemu rozwiązaniu można działać szybciej i dokładniej. Dobrze dobrany, nowoczesny system elektronicznej archiwizacji dokumentów to również sposób na zapewnienie większego bezpieczeństwa oraz wygenerowanie sporych oszczędności w budżecie firmowym. Taka forma archiwizacji oznacza, że nie jest konieczne przechowywanie papierowych wersji dokumentacji. System pozwala na przechowywanie plików w różnych, powszechnie dostępnych formatach, zapewnia automatyzację procesów, np. dzięki przypisywaniu dokumentów określonej kategorii do konkretnych plików. Systemy archiwizacji dokumentów papierowych pozwalają na wydajną pracę i szybkie wyszukiwanie w oparciu o różne parametry. Co więcej, rzetelni dostawcy usług dużą wagę przykładają do ochrony danych, zapewniając najwyższe standardy zabezpieczeń. Dla przedsiębiorców, którym zależy na wprowadzaniu nowoczesnych rozwiązań, faktycznie przekładających się na efektywność firmy oraz redukcję kosztów, system elektronicznej archiwizacji dokumentów to strzał w dziesiątkę.

 

 

Zobacz inne artykuły

Cyfrowa transformacja
Twojej firmy zaczyna się teraz

Chcesz otrzymać wycenę, zobaczyć LOGITO od środka lub porozmawiać
na temat technologii low-code?

Skontaktuj się z nami w dowolny sposób, a my odpowiemy na każde Twoje pytanie. Jeśli
będziesz potrzebować więcej informacji, zaproponujemy bezpłatną konsultację, podczas której
zaprezentujemy Ci demo naszej platformy dnia roboczego.

Lubimy przyspieszać każdy proces, dlatego odpowiemy na Twoją wiadomość w ciągu
najbliższego dnia roboczego.


Napisz do nas lub skorzystaj z formularza

zapytanie@logito.pl

 


Logito w liczbach

+20 lat doswiadczenia_orange+20 lat doświadczenia

+100 wdrożeń_orange+100 wdrożeń

+37 k użytkowników_orange+37 000 użytkowników

+18 mln dokumentów_orange+18 mln dokumentów

+800 procesów_orange+800 procesów

Wypełnij formularz

*pole obowiązkowe

Automatyzacja procesów biznesowych – korzyści i wyzwania

16 sierpnia 2024
Automatyzacja procesów biznesowych – korzyści i wyzwania.webp

Automatyzacja procesów w przedsiębiorstwie zyskuje na znaczeniu w dobie przemysłu 4.0. Większa efektywność operacyjna i redukcja kosztów to główne powody coraz częstszych wdrożeń systemów do automatyzacji procesów biznesowych. Skąd biorą się wątpliwości przedsiębiorców? Rozwiązanie tego typu wymaga zastosowania przemyślanej strategii wdrożeniowej. Z tego artykułu dowiesz się, co zyskasz dzięki automatyzacji procesów biznesów, oraz na jakie wyzwania warto się przygotować.

arrow-long-right

System do elektronicznego obiegu dokumentów – jak wybrać najlepszy?

19 lipca 2024
Jak wybrać system EOD?

Chcesz usprawnić i zautomatyzować procesy w swojej firmie? Zależy Ci na systemie do elektronicznego obiegu dokumentów, który będzie odpowiadał na potrzeby Twojego biznesu? Przeczytaj poniższy wpis i poznaj 6 kluczowych elementów, które pomogą Ci wybrać najlepsze oprogramowanie do obiegu dokumentów.

arrow-long-right

Poznaj nieoczywiste zalety elektronicznego obiegu dokumentów

10 maja 2024
shutterstock_2277895859 1 (1).webp

Elektroniczny obieg dokumentów to rozwiązanie, które wiele firm zdążyło już dobrze poznać, a nawet wdrożyć. Oczywiście, jak niemal w każdym przypadku i tutaj zdarzają się sceptycy, warto zatem podkreślić korzyści, jakie można osiągnąć dzięki EOD. Poza bezdyskusyjnymi plusami istnieją również mniej oczywiste zalety elektronicznego obiegu dokumentów, poznaj najważniejsze atuty z biznesowego punktu widzenia!