Jak archiwizować dokumenty?

Archiwizacja dokumentów papierowych jest złożonym procesem, którego głównym zadaniem jest odpowiednie ich zabezpieczenie. Archiwizacja dokumentów nawet mimo niewykorzystywania ich na co dzień to niezbędny zabieg w każdej firmie, bez względu na jej wielkość czy branżę, w której działa. Sposoby archiwizacji dokumentów papierowych mogą sprowadzać się do archiwizacji w siedzibie firmy lub zlecenia tego firmie zewnętrznej. W pierwszym przypadku konieczne jest wydzielenie osobnej przestrzeni, niezbędny jest również system archiwizacji dokumentów, umożliwiający sprawne wyszukiwanie informacji i potrzebnych dokumentów. Drugie rozwiązanie to opcja wybierana zazwyczaj przez przedsiębiorstwa, które nie dysponują na tyle dużą przestrzenią, by móc dodatkowo przechowywać wszystkie niezbędne dokumenty w swojej siedzibie.

W kontekście dokumentów firmowych bardzo ważna jest również kwestia wymogów prawnych. Obowiązek ich przechowywania może mieć różny wymiar czasowy w zależności od rodzaju dokumentu – np. faktury powinny być przechowywane przez 5 lat, z kolei dokumentacja pracownicza przez okres 10 lat od momentu zakończenia zatrudnienia. Archiwizacja dokumentów w formie papierowej wymaga jednak wielowymiarowych działań, pochłania mnóstwo czasu i wymaga regularności. Konieczne jest zarówno cykliczne przeglądanie dokumentów, opisywanie ich i niszczenie niepotrzebnych, a także ich kontrola. Ponadto konieczne jest odpowiednie przechowywanie – nie chodzi tu tylko o wspomniane wcześniej osobne pomieszczenie, ale również o umieszczenie na regałach i np. w segregatorach, umożliwiających swobodne przeglądanie. Warto zdawać sobie sprawę, że pomimo wszystkich tych zabiegów, zabezpieczenie dokumentów nadal może być niewystarczające. Niektórym sytuacjom nie da się zapobiec – dokumenty mogą bowiem zagubić się lub przypadkowo ulec zniszczeniu. W związku z tym wiele firm zadaje sobie pytanie, jak archiwizować dokumenty skutecznie, zgodnie z prawem i tak, by nie obciążać pracowników dodatkowymi zadaniami?

archiwizacja w 3 krokach.jpg [128.03 KB]

Systemy archiwizacji dokumentów papierowych

Odpowiedzią na to, jak archiwizować dokumenty w firmie, by było to jak najbardziej efektywne, są odpowiednie systemy. Dzięki takiemu rozwiązaniu można działać szybciej i dokładniej. Dobrze dobrany, nowoczesny system elektronicznej archiwizacji dokumentów to również sposób na zapewnienie większego bezpieczeństwa oraz wygenerowanie sporych oszczędności w budżecie firmowym. Taka forma archiwizacji oznacza, że nie jest konieczne przechowywanie papierowych wersji dokumentacji. System pozwala na przechowywanie plików w różnych, powszechnie dostępnych formatach, zapewnia automatyzację procesów, np. dzięki przypisywaniu dokumentów określonej kategorii do konkretnych plików. Systemy archiwizacji dokumentów papierowych pozwalają na wydajną pracę i szybkie wyszukiwanie w oparciu o różne parametry. Co więcej, rzetelni dostawcy usług dużą wagę przykładają do ochrony danych, zapewniając najwyższe standardy zabezpieczeń. Dla przedsiębiorców, którym zależy na wprowadzaniu nowoczesnych rozwiązań, faktycznie przekładających się na efektywność firmy oraz redukcję kosztów, system elektronicznej archiwizacji dokumentów to strzał w dziesiątkę.

 

 

Zobacz inne artykuły

Co możemy dla Ciebie zrobić?

Wyślij

Co to jest platforma low-code i dlaczego warto ją wybrać?

20 stycznia 2024
shutterstock_435951994-min.jpg

Wdrożenie platformy low-code w ogromnym stopniu wspomaga firmę w procesie cyfryzacji, a tym samym przyczynia się do osiągniecia przez nią dojrzałości cyfrowej. Efektem tego jest usprawnienie zarządzania procesami i relacjami oraz wzmocnienie pozycji na rynku i uzyskanie przewagi nad konkurencją

arrow-long-right

Czym ryzykujesz, broniąc się przed elektronicznym obiegiem dokumentów?

12 grudnia 2023
Praca zdalna

Obieg dokumentów jest jednym z kluczowych procesów w każdym biznesie. Postępująca cyfryzacja sprawiła, że wiele firm zdecydowało o obraniu nowej strategii rozwoju opartej na szeroko pojętej digitalizacji. Jednym z przejawów zmiany podejścia jest fakt, że elektroniczna dokumentacja coraz częściej zastępuje papierową – dowiedz się, jakie są zalety elektronicznego obiegu dokumentów i dlaczego nie warto się przed nim bronić!

arrow-long-right

Jak przezwyciężyć opory pracowników przed wdrożeniem EOD w firmie?

02 listopada 2023
Jak przezwyciężyć opory pracowników przed wdrożeniem EOD w firmie_.webp

Zmiany budzą obawy nie tylko właścicieli firm, ale również pracowników. Tego typu reakcje są naturalne, niewielu osobom podoba się wizja wyrwania ich z dopracowanej w zakresie wykonywanych obowiązków rutyny. Nie inaczej jest w przypadku tak dużej zmiany, jak wdrożenie systemu elektronicznego obiegu dokumentów. Jak przezwyciężyć opory pracowników i sprawić, że wdrożenie EOD będzie odbierane pozytywnie również przez nich?