Wyzwanie: zarządzanie obiegiem dokumentów w organizacji rozproszonej

Współpraca w ramach zespołu rozproszonego co do zasady powinna opierać się na podobnych regułach, co w przypadku zespołów projektowych. Różnica polega na tym, że organizacja rozproszona ze względu na swój charakter wymaga utrzymywania kontaktu ze współpracownikami w formie wirtualnej, ponieważ przebywają w różnych miejscach oddalonych o setki, a niejednokrotnie tysiące kilometrów od siedziby firmy. Bywa również, że tylko część zespołu pracuje w takiej formie, a reszta przebywa na miejscu. Niezależnie od szczegółów rozproszony system pracy daje wiele możliwości – jak na przykład brak konieczności ograniczania się do konkretnego regionu w celu poszukiwania pracownika spełniającego określone wymagania. Jednocześnie warto zdawać sobie sprawę, że taki system rodzi wiele wyzwań, trudności te mogę być jednak skutecznie pokonane dzięki nowoczesnym technologiom.

dokumenty w rozproszonej organizacji.jpg [128.03 KB]

Najważniejszym wyzwaniem - obok komunikacji - jest z pewnością zarządzanie obiegiem dokumentów w zespole rozproszonym. Firma, która organizuje oddziały w różnych lokalizacjach lub współpracuje z osobami z różnych regionów kraju, czy świata nie może sprawnie funkcjonować bez efektywnego zarządzania dokumentami. Problemem, z którym może mierzyć się przedsiębiorstwo w tym zakresie, jest przede wszystkim dostęp do dokumentacji. Kolejnym wyzwaniem może być utrzymanie w niej porządku i jednolitego systemu oznaczeń. Równie ważne jest zapewnienie możliwości sprawnej pracy na dokumentach, z wszelkimi możliwymi udogodnieniami. Na szczęście odpowiednio dobrane rozwiązania mogą pomóc w przezwyciężeniu trudności napotykanych w tym obszarze i wynieść zarządzanie obiegiem dokumentów w organizacji rozproszonej na wyższy poziom.

 

Jak zorganizować obieg dokumentów w firmie o rozproszonej strukturze?

Obieg dokumentów w organizacji rozproszonej nie jest z pewnością kwestią łatwą - jak zorganizować go w przypadku firmy, której struktura jest rozproszona? Z pomocą odpowiednich rozwiązań taki system współpracy nie stanowi problemu. Na co zwrócić uwagę przy wyborze narzędzi umożliwiających zarządzanie obiegiem dokumentów? Przede wszystkim ważne, by pracownicy mieli taki sam, stały dostęp do dokumentacji, która jest istotna np.  w związku z danym projektem, nawet jeśli znajdują się w zupełnie różnych strefach czasowych. Problematyczne może bowiem być przesyłanie dokumentacji od pracownika do pracownika - obieg dokumentów w firmie o rozproszonej strukturze powinien eliminować potencjalne przestoje, które mogą pojawić się np. we wspomnianej sytuacji.

 Aby poznać szczegóły skonsultuj się z naszym ekspertem.

 Konsultacje

Co jeszcze jest istotne? Warto wybrać rozwiązanie, które będzie minimalizowało ryzyko utraty ważnych danych, jednocześnie umożliwiając utrzymanie porządku. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na różnego rodzaju funkcjonalności przydatne z punktu widzenia konkretnego przedsiębiorstwa - skuteczne zarządzanie obiegiem dokumentów może bowiem wymagać np. skorzystania z systemu ról i uprawnień ze względu na zróżnicowanie i wieloetapowość danego projektu. Dlatego właśnie warto postawić na jak najbardziej funkcjonalne narzędzia do organizacji elektronicznego obiegu dokumentów, które można dostosować do indywidualnych potrzeb firmy i swobodnie rozbudować zgodnie z indywidualnymi wymaganiami.

 

Zobacz inne artykuły

Co możemy dla Ciebie zrobić?

Wyślij

Co to jest platforma low-code i dlaczego warto ją wybrać?

20 stycznia 2024
shutterstock_435951994-min.jpg

Wdrożenie platformy low-code w ogromnym stopniu wspomaga firmę w procesie cyfryzacji, a tym samym przyczynia się do osiągniecia przez nią dojrzałości cyfrowej. Efektem tego jest usprawnienie zarządzania procesami i relacjami oraz wzmocnienie pozycji na rynku i uzyskanie przewagi nad konkurencją

arrow-long-right

Czym ryzykujesz, broniąc się przed elektronicznym obiegiem dokumentów?

12 grudnia 2023
Praca zdalna

Obieg dokumentów jest jednym z kluczowych procesów w każdym biznesie. Postępująca cyfryzacja sprawiła, że wiele firm zdecydowało o obraniu nowej strategii rozwoju opartej na szeroko pojętej digitalizacji. Jednym z przejawów zmiany podejścia jest fakt, że elektroniczna dokumentacja coraz częściej zastępuje papierową – dowiedz się, jakie są zalety elektronicznego obiegu dokumentów i dlaczego nie warto się przed nim bronić!

arrow-long-right

Jak przezwyciężyć opory pracowników przed wdrożeniem EOD w firmie?

02 listopada 2023
Jak przezwyciężyć opory pracowników przed wdrożeniem EOD w firmie_.webp

Zmiany budzą obawy nie tylko właścicieli firm, ale również pracowników. Tego typu reakcje są naturalne, niewielu osobom podoba się wizja wyrwania ich z dopracowanej w zakresie wykonywanych obowiązków rutyny. Nie inaczej jest w przypadku tak dużej zmiany, jak wdrożenie systemu elektronicznego obiegu dokumentów. Jak przezwyciężyć opory pracowników i sprawić, że wdrożenie EOD będzie odbierane pozytywnie również przez nich?