Czym jest elektroniczny obieg dokumentów?

Elektroniczny obieg dokumentów cieszy się w ostatnim czasie niemałą popularnością. Ten sztandarowy przykład wykorzystania nowoczesnych technologii w biznesie nie jest chwilowym i nic nieznaczącym trendem, a faktycznym przełomem w funkcjonowaniu wielu firm. Czy przełom nie jest w tym przypadku stwierdzeniem nad wyraz? Z całą pewnością nie, zwłaszcza biorąc pod uwagę to, jak jego wprowadzenie przekłada się na firmowe zyski i efektywność działań. EOD to narzędzie do sprawnego zarządzania dokumentacją w przedsiębiorstwach o różnej wielkości i różnym charakterze działalności. Umożliwia wyeliminowanie dokumentów w wersji papierowej i wymianę na ich zdigitalizowaną, czyli elektroniczną wersję.

System do elektronicznego obiegu dokumentów gwarantuje tworzenie, rejestrację, indeksowanie, archiwizację i przekazywanie dokumentacji, dzięki czemu kluczowe procesy mogą zostać zautomatyzowane. Przedsiębiorstwo zyskuje szybszy i dużo sprawniejszy w porównaniu z papierowym obieg dokumentów i dostęp do danych. Do tego dochodzi również bieżący monitoring dokumentacji oraz większe bezpieczeństwo. Usprawnienie procesowania dokumentów oraz obniżenie kosztów związanych m.in. z drukiem, czy przekazywaniem papierowej dokumentacji zapewnia firmie zyski i zwiększa produktywność. Jeżeli chodzi o elektroniczny obieg dokumentów, wady i zalety nie są proporcjonalne, warto jednak poznać ewentualne minusy tego rozwiązania.

shutterstock_2007161291-min.jpg [82.96 KB]

Wady elektronicznego obiegu dokumentów

Biorąc pod uwagę tak często wymieniane korzyści związane z wprowadzeniem EOD, naturalnie pojawia się również pytanie o wady elektronicznego obiegu dokumentów. Jak każde rozwiązanie, również i to może mieć pewne minusy, wiążą się one jednak w dużej mierze z podejściem do zmian i przygotowaniem do tego całego zespołu. Czy można mówić więc o wadach EOD? I tak i nie, może być on bowiem nieefektywny, ale ta nieefektywność wynika na ogół z dobrania nieodpowiedniego dostawcy systemu lub nieprzygotowania pracowników na tak dużą zmianę.

W związku z tym można spotkać się z sytuacją, w której zespół lub jego część nadal będzie funkcjonowała zgodnie ze starymi schematami i pracowała na papierowych wersjach dokumentów, nie będzie potrafiła zastosować się do wprowadzonych zmian również w zakresie m.in. archiwizacji i katalogowania dokumentów. Z kolei źle dobrany system to ryzyko niedostosowania rozwiązania do indywidualnych wymagań przedsiębiorstwa, co nie tylko nie polepszy wyników firmy, ale wzbudzi ogromną frustrację wśród całego zespołu.

 

Zobacz inne artykuły

Co możemy dla Ciebie zrobić?

Wyślij

Co to jest platforma low-code i dlaczego warto ją wybrać?

20 stycznia 2024
shutterstock_435951994-min.jpg

Wdrożenie platformy low-code w ogromnym stopniu wspomaga firmę w procesie cyfryzacji, a tym samym przyczynia się do osiągniecia przez nią dojrzałości cyfrowej. Efektem tego jest usprawnienie zarządzania procesami i relacjami oraz wzmocnienie pozycji na rynku i uzyskanie przewagi nad konkurencją

arrow-long-right

Czym ryzykujesz, broniąc się przed elektronicznym obiegiem dokumentów?

12 grudnia 2023
Praca zdalna

Obieg dokumentów jest jednym z kluczowych procesów w każdym biznesie. Postępująca cyfryzacja sprawiła, że wiele firm zdecydowało o obraniu nowej strategii rozwoju opartej na szeroko pojętej digitalizacji. Jednym z przejawów zmiany podejścia jest fakt, że elektroniczna dokumentacja coraz częściej zastępuje papierową – dowiedz się, jakie są zalety elektronicznego obiegu dokumentów i dlaczego nie warto się przed nim bronić!

arrow-long-right

Jak przezwyciężyć opory pracowników przed wdrożeniem EOD w firmie?

02 listopada 2023
Jak przezwyciężyć opory pracowników przed wdrożeniem EOD w firmie_.webp

Zmiany budzą obawy nie tylko właścicieli firm, ale również pracowników. Tego typu reakcje są naturalne, niewielu osobom podoba się wizja wyrwania ich z dopracowanej w zakresie wykonywanych obowiązków rutyny. Nie inaczej jest w przypadku tak dużej zmiany, jak wdrożenie systemu elektronicznego obiegu dokumentów. Jak przezwyciężyć opory pracowników i sprawić, że wdrożenie EOD będzie odbierane pozytywnie również przez nich?