Spis treści

Tradycyjny obieg dokumentów – ograniczenia

Zarządzanie dokumentacją w firmie – o czym należy pamiętać?

 

Tradycyjny obieg dokumentów – ograniczenia

Papierowy czy, innymi słowy, tradycyjny obieg dokumentów oznacza przekazywanie i procedowanie wszelkich faktur, umów, wniosków poszczególnym osobom w wersji papierowej. Oznacza to konieczność wydruku i fizycznego dostarczenia dokumentacji m.in. osobom decyzyjnym, kontrahentom czy pracownikom. Już na tym etapie nasuwają się potencjalne problemy związane z tego rodzaju rozwiązaniem. Kluczowymi ograniczeniami, jeżeli chodzi o papierowy obieg dokumentów w firmie, są czas, dystans i koszt.

Przede wszystkim problemy mogą dotyczyć kwestii związanych z terminami – fizyczne przekazywanie dokumentów pochłania dużo więcej czasu, niż przesyłanie ich w formie elektronicznej, dodatkowo znacząco wydłuża kolejne etapy obiegu odbywające się wewnątrz firmy, zwłaszcza że skontrolowanie tego u kogo utknął papierowy dokument, jest dużo bardziej skomplikowane, niż w przypadku pracy na egzemplarzach elektronicznych, gdy system zapisuje informacje o historii procedowanego dokumentu łącznie z uczestnikami obiegu.

Ponadto należy również zwrócić uwagę na ograniczenie, jakim jest dystans – w przypadku kontrahentów lub pracowników pracujących zdalnie przekazywanie dokumentacji papierowej jest dużo bardziej utrudnione. Nie mniej ważne są koszty, zarządzanie dokumentacją w firmie nie powinno powodować niepotrzebnych wydatków, a wręcz zapewniać ich ograniczenie. Tymczasem tradycyjny obieg jest nieefektywny również pod kątem kosztowym – należy wziąć pod uwagę zarówno nakłady na druk oraz fizyczn dostarczenie bądź przesyłanie dokumentów, jak i te związane z nieprawidłowo zagospodarowanym czasem.

Zarządzanie dokumentacją w firmie – o czym należy pamiętać?

Optymalizacja procesu obiegu dokumentów, podobnie jak w przypadku innych kluczowych procesów decyduje często o przewadze konkurencyjnej i stanowi filar rozwoju biznesu. Warto o tym pamiętać, zwłaszcza że niejednokrotnie wypracowane schematy i przywiązanie do rozwiązań stosowanych od lat mogą utrudniać dostrzeżenie problemu. Jeżeli chodzi o elektroniczny obieg dokumentów, zalety stanowią kontrę dla ograniczeń formy papierowej, dobrze dobrany system EOD może zagwarantować:

  • szybsze wprowadzanie, procesowanie i wyszukiwanie dokumentacji,
  • przyspieszenie obsługi klientów i usprawnienie kontaktów z kontrahentami,
  • niższe nakłady m.in. na wydruk, dostarczanie oraz archiwizowanie dokumentacji papierowej,
  • sprawną pracę na kolejnych dokumentach, łatwe nanoszenie zmian i poprawek oraz łatwe wykrywanie błędów,
  • możliwość monitorowania procedur firmowych, np. wniosków zakupów czy akceptacji kosztów,
  • bezpieczeństwo danych i łatwe utrzymanie porządku w archiwum, możliwość przyznawania dostępów wybranym osobom,
  • sprawne tworzenie raportów o ilości opiniowanych umów w danym kwartale, czy wystawionych faktur
  • możliwość obsługi załączników,
  • bieżącą kontrolę nad kolejnymi etapami obiegu łącznie z historią dokumentu o zakończonym obiegu,
  • nowoczesne, bardziej przyjazne dla pracowników środowisko pracy.

Elektroniczny obieg dokumentów to ogromna szansa dla firmy, ale również wyzwanie – wiele osób obawia się nowych rozwiązań i rezygnacji ze znanych schematów działania, pieczołowicie wypracowanych na przestrzeni lat.

Warto jednak rozpatrywać EOD w kontekście dobrej inwestycji, która w efekcie przyniesie szereg korzyści, by tak się jednak stało, należy postawić na dobry system. Na co zwrócić uwagę przy jego wyborze?

Przede wszystkim nie można zapominać o tym, co jest ważne dla firmy – to system powinien być dostosowany do konkretnego biznesu, a nie odwrotnie. Warto również szczegółowo sprawdzać funkcjonalności oraz wziąć pod lupę intuicyjność obsługi – nowe narzędzie ma w końcu ułatwiać i usprawniać procesy, nie czynić je bardziej skomplikowanymi. Ponadto dobrze jest skontrolować możliwości związane z integracją z już wdrożonymi w przedsiębiorstwie rozwiązaniami – trzymanie się tych wytycznych zagwarantuje sukces w wyborze nowego systemu, a zarządzanie dokumentacją w firmie będzie pozbawione dotychczasowych ograniczeń.

Zobacz inne artykuły

Cyfrowa transformacja
Twojej firmy zaczyna się teraz

Chcesz otrzymać wycenę, zobaczyć LOGITO od środka lub porozmawiać
na temat technologii low-code?

Skontaktuj się z nami w dowolny sposób, a my odpowiemy na każde Twoje pytanie. Jeśli
będziesz potrzebować więcej informacji, zaproponujemy bezpłatną konsultację, podczas której
zaprezentujemy Ci demo naszej platformy dnia roboczego.

Lubimy przyspieszać każdy proces, dlatego odpowiemy na Twoją wiadomość w ciągu
najbliższego dnia roboczego.


Napisz do nas lub skorzystaj z formularza

zapytanie@logito.pl

 


Logito w liczbach

+20 lat doswiadczenia_orange+20 lat doświadczenia

+100 wdrożeń_orange+100 wdrożeń

+37 k użytkowników_orange+37 000 użytkowników

+18 mln dokumentów_orange+18 mln dokumentów

+800 procesów_orange+800 procesów

Wypełnij formularz

*pole obowiązkowe

System do elektronicznego obiegu dokumentów – jak wybrać najlepszy?

19 lipca 2024
Jak wybrać system EOD?

Chcesz usprawnić i zautomatyzować procesy w swojej firmie? Zależy Ci na systemie do elektronicznego obiegu dokumentów, który będzie odpowiadał na potrzeby Twojego biznesu? Przeczytaj poniższy wpis i poznaj 6 kluczowych elementów, które pomogą Ci wybrać najlepsze oprogramowanie do obiegu dokumentów.

arrow-long-right

Poznaj nieoczywiste zalety elektronicznego obiegu dokumentów

10 maja 2024
shutterstock_2277895859 1 (1).webp

Elektroniczny obieg dokumentów to rozwiązanie, które wiele firm zdążyło już dobrze poznać, a nawet wdrożyć. Oczywiście, jak niemal w każdym przypadku i tutaj zdarzają się sceptycy, warto zatem podkreślić korzyści, jakie można osiągnąć dzięki EOD. Poza bezdyskusyjnymi plusami istnieją również mniej oczywiste zalety elektronicznego obiegu dokumentów, poznaj najważniejsze atuty z biznesowego punktu widzenia!

arrow-long-right

Co to jest platforma low-code i dlaczego warto ją wybrać?

20 stycznia 2024
shutterstock_435951994-min.jpg

Wdrożenie platformy low-code w ogromnym stopniu wspomaga firmę w procesie cyfryzacji, a tym samym przyczynia się do osiągniecia przez nią dojrzałości cyfrowej. Efektem tego jest usprawnienie zarządzania procesami i relacjami oraz wzmocnienie pozycji na rynku i uzyskanie przewagi nad konkurencją