Spis treści

Tradycyjny obieg dokumentów – ograniczenia

Zarządzanie dokumentacją w firmie – o czym należy pamiętać?

 

Tradycyjny obieg dokumentów – ograniczenia

Papierowy czy, innymi słowy, tradycyjny obieg dokumentów oznacza przekazywanie i procedowanie wszelkich faktur, umów, wniosków poszczególnym osobom w wersji papierowej. Oznacza to konieczność wydruku i fizycznego dostarczenia dokumentacji m.in. osobom decyzyjnym, kontrahentom czy pracownikom. Już na tym etapie nasuwają się potencjalne problemy związane z tego rodzaju rozwiązaniem. Kluczowymi ograniczeniami, jeżeli chodzi o papierowy obieg dokumentów w firmie, są czas, dystans i koszt.

Przede wszystkim problemy mogą dotyczyć kwestii związanych z terminami – fizyczne przekazywanie dokumentów pochłania dużo więcej czasu, niż przesyłanie ich w formie elektronicznej, dodatkowo znacząco wydłuża kolejne etapy obiegu odbywające się wewnątrz firmy, zwłaszcza że skontrolowanie tego u kogo utknął papierowy dokument, jest dużo bardziej skomplikowane, niż w przypadku pracy na egzemplarzach elektronicznych, gdy system zapisuje informacje o historii procedowanego dokumentu łącznie z uczestnikami obiegu.

Ponadto należy również zwrócić uwagę na ograniczenie, jakim jest dystans – w przypadku kontrahentów lub pracowników pracujących zdalnie przekazywanie dokumentacji papierowej jest dużo bardziej utrudnione. Nie mniej ważne są koszty, zarządzanie dokumentacją w firmie nie powinno powodować niepotrzebnych wydatków, a wręcz zapewniać ich ograniczenie. Tymczasem tradycyjny obieg jest nieefektywny również pod kątem kosztowym – należy wziąć pod uwagę zarówno nakłady na druk oraz fizyczn dostarczenie bądź przesyłanie dokumentów, jak i te związane z nieprawidłowo zagospodarowanym czasem.

Zarządzanie dokumentacją w firmie – o czym należy pamiętać?

Optymalizacja procesu obiegu dokumentów, podobnie jak w przypadku innych kluczowych procesów decyduje często o przewadze konkurencyjnej i stanowi filar rozwoju biznesu. Warto o tym pamiętać, zwłaszcza że niejednokrotnie wypracowane schematy i przywiązanie do rozwiązań stosowanych od lat mogą utrudniać dostrzeżenie problemu. Jeżeli chodzi o elektroniczny obieg dokumentów, zalety stanowią kontrę dla ograniczeń formy papierowej, dobrze dobrany system EOD może zagwarantować:

  • szybsze wprowadzanie, procesowanie i wyszukiwanie dokumentacji,
  • przyspieszenie obsługi klientów i usprawnienie kontaktów z kontrahentami,
  • niższe nakłady m.in. na wydruk, dostarczanie oraz archiwizowanie dokumentacji papierowej,
  • sprawną pracę na kolejnych dokumentach, łatwe nanoszenie zmian i poprawek oraz łatwe wykrywanie błędów,
  • możliwość monitorowania procedur firmowych, np. wniosków zakupów czy akceptacji kosztów,
  • bezpieczeństwo danych i łatwe utrzymanie porządku w archiwum, możliwość przyznawania dostępów wybranym osobom,
  • sprawne tworzenie raportów o ilości opiniowanych umów w danym kwartale, czy wystawionych faktur
  • możliwość obsługi załączników,
  • bieżącą kontrolę nad kolejnymi etapami obiegu łącznie z historią dokumentu o zakończonym obiegu,
  • nowoczesne, bardziej przyjazne dla pracowników środowisko pracy.

Elektroniczny obieg dokumentów to ogromna szansa dla firmy, ale również wyzwanie – wiele osób obawia się nowych rozwiązań i rezygnacji ze znanych schematów działania, pieczołowicie wypracowanych na przestrzeni lat.

Warto jednak rozpatrywać EOD w kontekście dobrej inwestycji, która w efekcie przyniesie szereg korzyści, by tak się jednak stało, należy postawić na dobry system. Na co zwrócić uwagę przy jego wyborze?

Przede wszystkim nie można zapominać o tym, co jest ważne dla firmy – to system powinien być dostosowany do konkretnego biznesu, a nie odwrotnie. Warto również szczegółowo sprawdzać funkcjonalności oraz wziąć pod lupę intuicyjność obsługi – nowe narzędzie ma w końcu ułatwiać i usprawniać procesy, nie czynić je bardziej skomplikowanymi. Ponadto dobrze jest skontrolować możliwości związane z integracją z już wdrożonymi w przedsiębiorstwie rozwiązaniami – trzymanie się tych wytycznych zagwarantuje sukces w wyborze nowego systemu, a zarządzanie dokumentacją w firmie będzie pozbawione dotychczasowych ograniczeń.

Zobacz inne artykuły

Co możemy dla Ciebie zrobić?

Wyślij

Co to jest platforma low-code i dlaczego warto ją wybrać?

20 stycznia 2024
shutterstock_435951994-min.jpg

Wdrożenie platformy low-code w ogromnym stopniu wspomaga firmę w procesie cyfryzacji, a tym samym przyczynia się do osiągniecia przez nią dojrzałości cyfrowej. Efektem tego jest usprawnienie zarządzania procesami i relacjami oraz wzmocnienie pozycji na rynku i uzyskanie przewagi nad konkurencją

arrow-long-right

Czym ryzykujesz, broniąc się przed elektronicznym obiegiem dokumentów?

12 grudnia 2023
Praca zdalna

Obieg dokumentów jest jednym z kluczowych procesów w każdym biznesie. Postępująca cyfryzacja sprawiła, że wiele firm zdecydowało o obraniu nowej strategii rozwoju opartej na szeroko pojętej digitalizacji. Jednym z przejawów zmiany podejścia jest fakt, że elektroniczna dokumentacja coraz częściej zastępuje papierową – dowiedz się, jakie są zalety elektronicznego obiegu dokumentów i dlaczego nie warto się przed nim bronić!

arrow-long-right

Jak przezwyciężyć opory pracowników przed wdrożeniem EOD w firmie?

02 listopada 2023
Jak przezwyciężyć opory pracowników przed wdrożeniem EOD w firmie_.webp

Zmiany budzą obawy nie tylko właścicieli firm, ale również pracowników. Tego typu reakcje są naturalne, niewielu osobom podoba się wizja wyrwania ich z dopracowanej w zakresie wykonywanych obowiązków rutyny. Nie inaczej jest w przypadku tak dużej zmiany, jak wdrożenie systemu elektronicznego obiegu dokumentów. Jak przezwyciężyć opory pracowników i sprawić, że wdrożenie EOD będzie odbierane pozytywnie również przez nich?