Spis treści

Czym jest system elektronicznego obiegu dokumentów?

Wdrożenie systemu elektronicznego obiegu dokumentów - korzyści

 

Czym jest system elektronicznego obiegu dokumentów?

System elektronicznego obiegu dokumentów zapewnia zarządzanie obiegiem dokumentów i zadań dzięki automatyzacji procesów biznesowych. Zastąpienie papierowego obiegu dokumentów sprzyja redukcji kosztów, poprawia efektywność pracy, gwarantuje lepszy dostęp do danych i minimalizuje liczbę popełnianych błędów, EOD odpowiada m.in. za wprowadzanie dokumentów do systemu, monitorowanie ich obiegu, ewidencję,  archiwizację, i dystrybucję dokumentów wewnątrz przedsiębiorstwa. Wdrożenie elektronicznego obiegu dokumentów sprzyja unowocześnieniu dotychczasowych schematów i wprowadzeniu zmodernizowanych standardów pracy, co przekłada się na wzrost konkurencyjności i atrakcyjności firmy, za którą stoi tak naprawdę dojrzałość cyfrowa organizacji.

Etapy wdrożenia elektronicznego obiegu dokumentów dzięki low-code

Wdrożenie elektronicznego obiegu dokumentów nie jest działaniem, które powinno się wprowadzać bez starannie dopracowanego planu. Wszystkie etapy wdrożenia projektu muszą być dobrze przemyślane i być spójne z ustaloną strategią.

Samo przygotowanie warto jednak zacząć od szczegółowej analizy procesów biznesowych w firmie, co zagwarantuje maksymalne dostosowanie do potrzeb firmy i pomoże wskazać obszary, które wymagają optymalizacji. Taka analiza przedwdrożeniowa stanowi solidny fundament, dzięki któremu wdrożenie systemu elektronicznego obiegu dokumentów przebiega sprawnie i jest rzeczywistą odpowiedzią na problemy, z którymi mierzy się przedsiębiorstwo.

Warto przyjrzeć się w takiej sytuacji platformie low-code, która umożliwi:

  1. przygotowanie schematu obiegu dokumentów dostosowanego do danego dokumentu; pisma, wniosku czy dokumentu finansowego,
  2. określić liczbę etapów procesu,
  3. wskazać uczestników tego obiegu oraz pełnione przez nich role,
  4. nadać odpowiednie uprawniania do wglądu, modyfikacji dokumentu,
  5. jednocześnie pozwala przetestować jego działanie, bez obawy przed ingerencją w obecnie prowadzone obiegi,
  6. wdrożyć ten proces biznesowy w o wiele krótszym czasie,
  7. zoptymalizowanie, jak również zmienę istniejącego procesu obiegu dzięki mechanizmowi wersjonowania, co umożliwia bezpieczny powrót do wcześniejszej wersji obiegu dokumentu - o ile zajdzie taka potrzeba.

Wdrożenie systemu elektronicznego obiegu dokumentów - korzyści

Na wdrożenie oprogramowania EOD decyduje się coraz więcej firm, traktując ją jako świetną inwestycję w rozwój biznesu. Czy takie założenie jest słuszne? Z całą pewnością tak – przejście z papierowego obiegu dokumentów sprzyja skróceniu każdego kroku w zakresie procesowania dokumentacji i pozwala na dokładną kontrolę poszczególnych etapów.

Ponadto wdrożenie systemu EOD to sposób na sprawne rozdzielanie zadań  - od wyznaczenia kolejności po przypisanie osób odpowiedzialnych za ich wykonanie. Warto również pamiętać o zwiększeniu bezpieczeństwa dokumentów, którym - dzięki przechowywaniu w formie elektronicznej – nie grozi zgubienie, utknięcie na czyimś biurku lub zniszczenie.

 Najlepiej jednak rozważyć narzędzie IT, które będzie pełniło funkcję o wiele bardziej uniwersalną pod kątem biznesowym. Wdrożenie systemu low-code, który pozwoli objąć wszystkie obiegi dokumentów w firmie, od pism do faktur, a co więcej zaprojektować spójne procesy umożliwiające płynną prace pomiędzy wszystkimi działami.


Zobacz inne artykuły


Cyfrowa transformacja
Twojej firmy zaczyna się teraz

Chcesz otrzymać wycenę, zobaczyć LOGITO od środka lub porozmawiać
na temat technologii low-code?

Skontaktuj się z nami w dowolny sposób, a my odpowiemy na każde Twoje pytanie. Jeśli
będziesz potrzebować więcej informacji, zaproponujemy bezpłatną konsultację, podczas której
zaprezentujemy Ci demo naszej platformy dnia roboczego.

Lubimy przyspieszać każdy proces, dlatego odpowiemy na Twoją wiadomość w ciągu
najbliższego dnia roboczego.


Napisz do nas lub skorzystaj z formularza

zapytanie@logito.pl

 


Logito w liczbach

+20 lat doswiadczenia_orange+20 lat doświadczenia

+100 wdrożeń_orange+100 wdrożeń

+37 k użytkowników_orange+37 000 użytkowników

+18 mln dokumentów_orange+18 mln dokumentów

+800 procesów_orange+800 procesów

Wypełnij formularz

*pole obowiązkowe

Zmiany i wyzwania w KSeF – jak przygotować się na rok 2026?

27 listopada 2024
ksef.jpg

Rząd opublikował niedawno założenia nowelizacji ustawy VAT, w tym odroczenie o dodatkowe pół roku terminu na dostosowanie się do niektórych wymogów KSeF. Jak w takim razie przygotować się na obowiązkowe wdrożenie e-Faktur w 2026 roku?

arrow-long-right

Jak zabezpieczyć firmę przed próbami wyłudzeń?

22 listopada 2024
Fałszywe faktury.jpg

Coraz częściej spotykamy się z próbami wyłudzeń za pomocą fałszywych faktur. Oszuści, używając prawdziwych danych firmy (NIP, nr KRS, REGON), wysyłają sfałszowane faktury, które bardzo ciężko odróżnić od oryginału. Zdarza się, że jedynym szczegółem, który wyróżnia nieprawdziwą fakturę od tej autentycznej, jest numer konta.

arrow-long-right

Do czego przyda Ci się elektroniczny obieg dokumentów w firmie?

24 października 2024
shutterstock_24368787154.jpg

Wprowadzenie elektronicznego obiegu dokumentów w firmie to krok ku nowoczesności, który może znacznie usprawnić codzienne procesy biznesowe. Systemy low-code pozwalają na szybkie tworzenie aplikacji, które mogą być dostosowane do specyficznych potrzeb firmy, a jednocześnie są łatwe w obsłudze i integracji z istniejącymi systemami.