Spis treści

System do elektronicznego obiegu dokumentów – dlaczego warto?

Oprogramowanie do elektronicznego obiegu dokumentów – na co zwrócić uwagę?

  1. Funkcjonalności systemu EOD dopasowane do potrzeb firmy
  2. Przebieg wdrożenia systemu EOD
  3. Integracja z infrastrukturą firmy
  4. Intuicyjność i wygoda korzystania
  5. Koszty wdrożenia i utrzymania
  6. System EOD – technologia i skalowanie rozwiązania

jak wybrać eod.jpg [159.75 KB]

 

System do elektronicznego obiegu dokumentów – dlaczego warto?

Oprogramowanie do obiegu dokumentów (system EOD) pozwala wygodnie zarządzać przepływem dokumentów w wersji elektronicznej w całej firmie. Jak to wygląda w praktyce? Koniec drukowania kolejnych kopii, przekładania dokumentów z biurka na biurka, wertowania segregatorów czy poszukiwania zaginionych egzemplarzy. Sporządzanie, dystrybuowanie i przechowywanie dokumentów jest prostsze, a dodatkowo redukuje koszty finansowe związane z archiwizacją.

Codzienna wygoda to nie wszystko – biuro bez papieru pracuje efektywniej. Digitalizacja dokumentów to ogromny krok w stronę automatyzacji procesów biznesowych, czyli ich usprawnienia i zwiększenia efektywności całej firmy. Dokumenty w wersji elektronicznej krążą po firmie po z góry ustalonych ścieżkach i trafiają do uprawnionych osób, których akceptacja jest niezbędna. To oznacza krótsze procesy i koniec zastanawiania się, na czyim biurku utknął niepodpisany dotąd dokument.

Oprogramowanie do elektronicznego obiegu dokumentów – na co zwrócić uwagę?


Jeśli decyzja o wdrożeniu systemu EOD już została podjęta, Twój następny krok to analiza rynku pod kątem konkretnych rozwiązań. To ważny moment.
Wybór oprogramowania do elektronicznego obiegu dokumentów to inwestycja, która nadaje tempo i kierunek rozwoju firmy.

Na czym się skupić, wybierając elektroniczny system obiegu dokumentów? Za punkt wyjścia weź realne potrzeby swojego biznesu, a następnie upewnij się, co dostawca gwarantuje Ci w ramach swojej oferty.

Żeby ułatwić Ci to zadanie, na poniższej liście ujęliśmy najważniejsze kwestie, które warto sprawdzić na tym etapie. Każdy z punktów doprecyzowaliśmy przykładem nawiązującym do naszej autorskiej platformy LOGITO low-code, za pomocą której zamodelujesz dowolny obieg dokumentów (workflow) w swojej firmie.


1. Funkcjonalności
systemu EOD dopasowane do potrzeb firmy


Oprogramowanie do obiegu dokumentów ma
odzwierciedlać procesy, które zachodzą w firmie
– digitalizować je, automatyzować i przyspieszać. Co jest warunkiem koniecznym? Pełna elastyczność systemu, który nie będzie wymagał od Twojego biznesu żadnych kompromisów. Podczas rozmowy z dostawcą oprogramowania przedstaw dokładne wytyczne lub ze szczegółami omów problemy, z jakimi mierzy się Twoja firma.

Na przykładzie platformy LOGITO low-code

Połączenie autorskiego rozwiązania i technologii low-code daje nam nieograniczone możliwości dostosowania się indywidualnych potrzeb każdego biznesu. Z LOGITO low-code usprawnisz działanie w firmy w każdym obszarze i w ramach dowolnego procesu. Nasz ekspert zada Ci szereg pytań o wyzwania, przed którymi stoi Twój biznes, i zaproponuje najbardziej optymalne rozwiązania.

Przykład? Wybrane funkcjonalności LOGITO low-code to:

    • kategoryzacja dokumentów,
    • określanie ról i nadawanie uprawnień (system ról oraz uprawnień),
    • możliwość korzystania z systemu na urządzeniach mobilnych,
    • podgląd PDF dokumentów oraz obsługa OCR,
    • funkcja powiadomień,
    • integracje z GUS oraz tabelą kursów NBP,
    • projektowanie własnych obiegów dokumentów łącznie z samodzielną konfiguracją.

2. Przebieg wdrożenia systemu EOD

Wdrożenie każdego oprogramowania do obiegu dokumentów przebiega etapami. W zależności od ilości obszarów i procesów, które mają zostać zoptymalizowane, może trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy. Zwróć uwagę na to, jak dostawca systemu EOD podchodzi do kwestii analiz, od których zależy powodzenie projektu, oraz jakie wsparcie oferuje już po wdrożeniu.

W przypadku rozbudowanych wdrożeń analiza przedwdrożeniowa to ważny krok, który pozwala trafniej dopasować rozwiązania do potrzeb firmy, a dodatkowo zapobiega mnożeniu poprawek i generowaniu dodatkowych kosztów.

Na przykładzie platformy LOGITO low-code

W naszym przypadku kolejne etapy wdrożenia obejmują:

  • analizę potrzeb, podczas której precyzujemy potrzeby firmy oraz ustalamy, jakie problemy rozwiążemy dzięki LOGITO,
  • stworzenie MVP produktu i testowanie przez użytkowników,
  • instalacja i uruchomienie produkcyjne platformy,
  • szkolenie w formie warsztatów,
  • wsparcie powdrożeniowe i skalowanie rozwiązania.

 

3. Integracja z infrastrukturą firmy

Upewnij się, że system EOD umożliwia łatwą integrację z innymi narzędziami, których na co dzień używa Twój zespół, np. systemem ERP, CRM czy finansowo-księgowym. W ten sposób maksymalnie zwiększysz efektywność operacyjną oprogramowania i zyskasz pełną kontrolę nad procesami w firmie. Dodatkowo sprawny przepływ informacji w formie oznacza skuteczną współpracę pomiędzy działami.

Na przykładzie platformy LOGITO low-code

Ponieważ LOGITO to nasze autorskie rozwiązanie, zapewniamy naszym klientom możliwość integracji z dowolnym narzędziem zewnętrznym. Elastyczność platformy LOGITO na większość zapytań od naszych klientów pozwala nam odpowiadać: „Tak, możemy to wdrożyć”.

 

Szukasz oprogramowania do obiegu dokumentów?

Sprawdź, jak platforma LOGITO low-code usprawni procesy w Twojej firmie.

Sprawdź ofertę

 

4. Intuicyjność i wygoda korzystania

Wybierając oprogramowanie do elektronicznego obiegu dokumentów, weź pod uwagę użyteczność rozwiązania. Ważny jest nie tylko codzienny komfort końcowych użytkowników aplikacji, ale również wygoda zespołu zarządzającego procesami. Upewnij się, że narzędzie jest wygodne, a dostawca oprogramowania oferuje dedykowane szkolenia.  

Z punktu widzenia pracowników kluczowy jest przejrzysty interfejs i intuicyjna obsługa, które ułatwią wdrożenie się do pracy z systemem, a w dłuższej perspektywie – będą zwiększać efektywność.  

Jeśli Twoja firma ma zasoby, które pozwolą Ci samodzielne projektować i modyfikować obiegi dokumentów, zwróć uwagę na zastosowaną metodykę pracy.

Na przykładzie platformy LOGITO low-code

Tworząc LOGITO, postawiliśmy na wygodę obu stron – zarówno użytkowników końcowych (np. księgowych, managerów, pracowników działu HR), jak i specjalistów zajmujących się cyfryzacją biznesu (np. dział IT, citizen developer).

Klienci podkreślają intuicyjność naszej platformy, a w razie potrzeby korzystają z warsztatów wdrożeniowych, po których wiedzą, jak pracować szybciej i wykorzystywać platformę w 100%. Modelowanie procesów (workflow) w LOGITO opiera się na metodyce BPMN, co doceniają firmy szukające intuicyjnego narzędzia zgodnego ze standardami międzynarodowymi.

 

5. Koszty wdrożenia i utrzymania

Ostateczny koszt oprogramowania do elektronicznego obiegu dokumentów zależy od kilku czynników, w tym wielkości firmy, ilości procesów, które chcemy zautomatyzować, oraz specyfiki rozwiązania i samego dostawcy.

Już na etapie analizy rynku upewnij się, ile wynoszą koszty długoterminowe, w tym dodatkowe licencje i skalowanie rozwiązania.

Na przykładzie platformy LOGITO low-code

W przypadku LOGITO low-code na koszty wdrożenia składa się:

  • licencja za dostęp do systemu,
  • licencja za użytkownika,
  • analiza przedwdrożeniowa,
  • wybrane moduły (gotowe/dedykowane),
  • dodatkowe integracje,
  • koszt serwera po naszej stronie i opieki administracyjnej (opcjonalnie),
  • szkolenia użytkowników biznesowych i administratorów.

 

Chcesz otrzymać wycenę LOGITO dla Twojej firmy?

Skontaktuj się z nami

 

6. System EOD – technologia i skalowanie rozwiązania

Zmiana jest nieodłącznym elementem biznesu. Najlepsze oprogramowanie do obiegu dokumentów jest elastyczne, dzięki czemu pozwala szybko, bezpiecznie i skutecznie wprowadzać konieczne modyfikacje oraz projektować kolejne procesy.

Na etapie wyboru oprogramowania sprawdź, z jakimi kosztami wiąże się wprowadzanie zmian i skalowanie rozwiązania, a także ile czasu będzie potrzebne na dodatkowe wdrożenia. Upewnij się, że to system EOD będzie dopasowywał się do Twojej firmy, a nie na odwrót.

Na przykładzie platformy LOGITO low-code

Siłą LOGITO jest technologia low-code, dzięki której personalizacja modułów, wprowadzenie zmian w istniejących procesach i optymalizacja kolejnych obszarów w firmie jest tańsza i mniej czasochłonna. Zamiast cennych godzin programisty, wystarczy znajomość procesów i minimalna wiedza techniczna.

Jeśli nie masz zasobów IT w swoje firmie, zostaw nam administrowaniem Twoimi procesami. Korzyści finansowe i oszczędność czasu pozostaną takie same.

Zobacz inne artykuły

Cyfrowa transformacja
Twojej firmy zaczyna się teraz

Chcesz otrzymać wycenę, zobaczyć LOGITO od środka lub porozmawiać
na temat technologii low-code?

Skontaktuj się z nami w dowolny sposób, a my odpowiemy na każde Twoje pytanie. Jeśli
będziesz potrzebować więcej informacji, zaproponujemy bezpłatną konsultację, podczas której
zaprezentujemy Ci demo naszej platformy dnia roboczego.

Lubimy przyspieszać każdy proces, dlatego odpowiemy na Twoją wiadomość w ciągu
najbliższego dnia roboczego.


Napisz do nas lub skorzystaj z formularza

zapytanie@logito.pl

 


Logito w liczbach

+20 lat doswiadczenia_orange+20 lat doświadczenia

+100 wdrożeń_orange+100 wdrożeń

+37 k użytkowników_orange+37 000 użytkowników

+18 mln dokumentów_orange+18 mln dokumentów

+800 procesów_orange+800 procesów

Wypełnij formularz

*pole obowiązkowe

Automatyzacja procesów biznesowych – korzyści i wyzwania

16 sierpnia 2024
Automatyzacja procesów biznesowych – korzyści i wyzwania.webp

Automatyzacja procesów w przedsiębiorstwie zyskuje na znaczeniu w dobie przemysłu 4.0. Większa efektywność operacyjna i redukcja kosztów to główne powody coraz częstszych wdrożeń systemów do automatyzacji procesów biznesowych. Skąd biorą się wątpliwości przedsiębiorców? Rozwiązanie tego typu wymaga zastosowania przemyślanej strategii wdrożeniowej. Z tego artykułu dowiesz się, co zyskasz dzięki automatyzacji procesów biznesów, oraz na jakie wyzwania warto się przygotować.

arrow-long-right

System do elektronicznego obiegu dokumentów – jak wybrać najlepszy?

19 lipca 2024
Jak wybrać system EOD?

Chcesz usprawnić i zautomatyzować procesy w swojej firmie? Zależy Ci na systemie do elektronicznego obiegu dokumentów, który będzie odpowiadał na potrzeby Twojego biznesu? Przeczytaj poniższy wpis i poznaj 6 kluczowych elementów, które pomogą Ci wybrać najlepsze oprogramowanie do obiegu dokumentów.

arrow-long-right

Poznaj nieoczywiste zalety elektronicznego obiegu dokumentów

10 maja 2024
shutterstock_2277895859 1 (1).webp

Elektroniczny obieg dokumentów to rozwiązanie, które wiele firm zdążyło już dobrze poznać, a nawet wdrożyć. Oczywiście, jak niemal w każdym przypadku i tutaj zdarzają się sceptycy, warto zatem podkreślić korzyści, jakie można osiągnąć dzięki EOD. Poza bezdyskusyjnymi plusami istnieją również mniej oczywiste zalety elektronicznego obiegu dokumentów, poznaj najważniejsze atuty z biznesowego punktu widzenia!