Praktyczne przykłady użycia platformy low-code w dowolnej branży

Każda firma dąży do optymalizacji procesów, co wiąże się bezpośrednio z obniżaniem kosztów. Dlatego, poniżej przedstawiamy konkretne korzyści oraz przykłady zastosowania platformy low-code w biznesie, które być może zainspirują Cię do digitalizacji procesów biznesowych.

 

Szybkie tworzenie i wdrażanie nowych procesów biznesowych zarówno w firmie, jak i dla Klientów.

Twoja firma może wdrożyć nowy system zarządzania zamówieniami czy reklamacji dla Klientów w ciągu dwóch tygodni, zamiast kilku miesięcy. Dzięki low-code pomożesz Działowi HR zautomatyzować proces on-boarding’u, a Dział Zaopatrzenia może zbierać zamówienia wewnętrzne w optymalny sposób.

Łatwe dostosowywanie i skalowanie procesów w odpowiedzi na zmieniające się potrzeby biznesowe.

W przypadku zmian procedur firmowych, możesz zoptymalizować obecne procesy i przetestować jego działanie zanim zostaną wdrożone przez firmę do powszechnego użytku. Przepisy te mogą dotyczyć dowolnego obszaru: zarządzania fakturami (KSeF, jako nowe źródło danych), umowami czy też procesami administracyjnymi w organizacji.

Jeśli, np. Twój Dział Sprzedaży rozpoczął korzystanie z nowego systemu CRM, z łatwością scalisz go z istniejącymi procesami sprzedażowymi, dodając CRM jako nowe źródło danych w platformie low-code, a to pozwoli efektywnie monitorować relacje z kontrahentami.

Łatwiejsza integracja z różnymi bazami danych i systemami zewnętrznymi.

Platformę low-code można swobodnie zintegrować z wieloma różnymi bazami danych, co usprawnia  jednolity dostęp do informacji jak również i ich centralizację. Ze względu na jej elastyczność, może zostać wykorzystana dla praktycznego każdego działu w firmie.

Sam dostęp do danych z innych systemów wcale nie jest największą korzyścią integracji. Jest nią możliwość scalenia i korzystania z danych na poziomie organizacji – np. w obiegach dokumentów, faktur czy różnorodnych procesach akceptacji.

Integracja np. z systemami płacowymi pozwoli szybciej naliczać wynagrodzenia pracownikom, z kolei integracje z systemami ERP umożliwi monitoring holistycznego zarządzania wszystkimi procesami w firmie.

Automatyzacja i optymalizacja procesów biznesowych dla lepszej wydajności.

Platforma low-code i wytyczenie nawet prostych workflow dla zadań wykonywanych manualnie przez pracowników podnosi wydajność, ale i produktywność pracowników.

Jeśli zautomatyzujemy tak prozaiczne czynności jak przepisywanie danych z dokumentów, ręczne skanowanie dokumentów do systemu, a nawet niektóre procesy akceptacji z różnymi progami kwotowymi, np. dla obiegu faktur, czy obiegu zamówień – okazuje się, że odzyskujemy zarówno czas, jak i zasoby ludzkie.

Wysoki poziom bezpieczeństwa danych i procesów.

Firmy mogą globalnie zarządzać i przyzwać dostęp do dokumentów i przypisywać go do konkretnych Działów, czy osób w firmie. Dzięki zautomatyzowaniu systemu ról oraz uprawnień możliwy jest monitoring dokumentacji firmowej i kontrola zmian w dokumentach.

Implementacja cyfrowych procesów daje o wiele większą kontrolę niż tradycyjne metody akceptacji. W przeciwieństwie do procesów realizowanych w sposób tradycyjny – trwają one dłużej i ciężko monitorować ich rzeczywisty postęp. W ramach optymalizacji i zapewnienia im bezpieczeństwa, możemy wyznaczyć osoby odpowiedzialne za opiekę nad danym procesem. Tylko one będą mogły zmienić etapy procesu i optymalizować ich przebieg.

 

Szybkie prototypowanie, testowanie i iteracyjny rozwój sprzyja innowacyjności w biznesie

Niezależnie od tego czym zajmuje się firma, zawsze istnieje pole do ulepszeń czy zaprojektowania czegoś nowego dla Klientów, czy chociażby po to, aby organizacja wprowadziła innowacyjne rozwiązania wspierające codzienną pracę lub kulturę organizacyjną.

Dla Klientów, dzięki platformie low-code możemy znacznie szybciej zbudować wersję MVP, np. proces składania cyfrowego wniosku o kartę Klienta i szybkie uzyskanie informacji zwrotnej o tym, czy proces był np. łatwy, a następnie ulepszyć go i wdrożyć już jego właściwą wersję.

Kolejnym przykładem zastosowania platformy low-code mogą był działania Działu Employer Brandingu, który szybko może zbudować aplikację mobilną (lub inne rozwiązanie) dla pracowników w ramach grywalizacji, a sama firma może wówczas rywalizować w światowych konkursach.

Możliwości rozwiązań i optymalizacji powinny być przede wszystkim dopasowane do specyfiki branży. Jednak czynnik decydującym są cele biznesowe realizowane przez firmę – dlatego też warto rozważyć, czy lepiej wybrać platformę low-code, a może no-code.

 

Zobacz inne artykuły

Co możemy dla Ciebie zrobić?

Wyślij

Co to jest platforma low-code i dlaczego warto ją wybrać?

20 stycznia 2024
shutterstock_435951994-min.jpg

Wdrożenie platformy low-code w ogromnym stopniu wspomaga firmę w procesie cyfryzacji, a tym samym przyczynia się do osiągniecia przez nią dojrzałości cyfrowej. Efektem tego jest usprawnienie zarządzania procesami i relacjami oraz wzmocnienie pozycji na rynku i uzyskanie przewagi nad konkurencją

arrow-long-right

Czym ryzykujesz, broniąc się przed elektronicznym obiegiem dokumentów?

12 grudnia 2023
Praca zdalna

Obieg dokumentów jest jednym z kluczowych procesów w każdym biznesie. Postępująca cyfryzacja sprawiła, że wiele firm zdecydowało o obraniu nowej strategii rozwoju opartej na szeroko pojętej digitalizacji. Jednym z przejawów zmiany podejścia jest fakt, że elektroniczna dokumentacja coraz częściej zastępuje papierową – dowiedz się, jakie są zalety elektronicznego obiegu dokumentów i dlaczego nie warto się przed nim bronić!

arrow-long-right

Jak przezwyciężyć opory pracowników przed wdrożeniem EOD w firmie?

02 listopada 2023
Jak przezwyciężyć opory pracowników przed wdrożeniem EOD w firmie_.webp

Zmiany budzą obawy nie tylko właścicieli firm, ale również pracowników. Tego typu reakcje są naturalne, niewielu osobom podoba się wizja wyrwania ich z dopracowanej w zakresie wykonywanych obowiązków rutyny. Nie inaczej jest w przypadku tak dużej zmiany, jak wdrożenie systemu elektronicznego obiegu dokumentów. Jak przezwyciężyć opory pracowników i sprawić, że wdrożenie EOD będzie odbierane pozytywnie również przez nich?