Spis treści

Czym jest ESG i jakie ma znaczenie dla firm?

Elektroniczny obieg dokumentów a ESG

ESG z systemem elektronicznego obiegu dokumentów

 

Czym jest ESG i jakie ma znaczenie dla firm?

Wyjaśnienie tego, czym jest ESG, warto rozpocząć od omówienia innego skrótu – mianowicie koncepcji CSR (Corporate Social Responsibility). Koncepcja ta w dosłownym tłumaczeniu oznacza społeczną odpowiedzialność biznesu i polega na tym, by działalność firm uwzględniała jednocześnie m.in. interesy społeczne, czy kwestie związane ze środowiskiem naturalnym i przyczyniała się tym samym do osiągania zrównoważonego rozwoju. Podstawowe założenie sprowadza się więc do przekonania, że firmy obok dbania o własne interesy ekonomiczne, powinny zapewniać pewne korzyści poszczególnym ekosystemom, a także społeczeństwu.

ESG.jpg [84.67 KB]

 

Jeżeli chodzi o skrót ESG (z ang. environmental, social responsibility, corporate governance), to w przełożeniu na język polski oznacza on: środowisko naturalne, społeczną odpowiedzialność oraz ład korporacyjny. Te trzy aspekty składają się na czynniki pozafinansowe, na podstawie których dana firma jest oceniana m.in. przez klientów, kontrahentów, banki, a także inwestorów. Jednak, czy ESG ma rzeczywisty wpływ na funkcjonowanie firmy? Tak, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że od 2024 roku przedsiębiorstwa zatrudniające powyżej 250 osób oraz duże grupy kapitałowe będą miały obowiązek raportowania działalności na rzecz zrównoważonego rozwoju i ujmowania wspomnianych czynników. Nie ominie to również firm klasyfikowanych jako mały i średnie, choć w ich przypadku taki obowiązek powstanie nieco później - w 2026 roku.

Elektroniczny obieg dokumentów a ESG

Elektroniczny obieg dokumentów oznacza zastąpienie tradycyjnych dokumentów w papierowej formie ich zdigitalizowanymi odpowiednikami. Odpowiedni system nie tylko umożliwia tę zmianę, ale pomaga w każdym aspekcie zarządzania dokumentacją – od tworzenia po archiwizację oraz dystrybucję. Rozwiązanie sprawdza się w różnych przedsiębiorstwach bez względu na ich strukturę, wielkość, czy profil działalności. EOD pozwala na zwiększenie efektywności kluczowych procesów, dzięki ich automatyzacji, co przekłada się m.in. na większą wydajność pracy, oszczędność czasu i kosztów. Wiedząc już, jakie znaczenie mają oba terminy, warto dowiedzieć się również, jaka jest rola EOD w ESG.

Natomiast więcej szczegółów o samym systemie obiegu dokumentów znajduje się na naszej stronie. EOD oferuje ogrom możliwości, warto sprawdzić je wszystkie, aby odpowiednio dopasować do charakterystyki branży, czy metodyki stosowanej w Twojej firmie.

ESG z systemem elektronicznego obiegu dokumentów

Biorąc pod uwagę fakt, że model raportowania w oparciu o ESG niebawem stanie się obowiązkowy, warto spojrzeć na własny biznes przez pryzmat tych czynników. Już teraz odgrywają one sporą rolę i coraz więcej firm wprowadza wspomniany sposób raportowania dobrowolnie. Analizy gospodarcze na świecie wskazują, że ESG ma realny wpływ na decyzje biznesowe, a działanie zgodnie z nimi zwiększa wiarygodność w oczach inwestorów. Jednak, jakie znaczenie może mieć cyfrowy obieg dokumentów w ESG?

Elektroniczny obieg dokumentów w raportowaniu ESG może odegrać ważną rolę, m.in. dlatego, że stanowi on trzon rozwiązań paperless. W związku z tym EOD to narzędzie idealnie wpisujące się w nowoczesne technologie, a także w kryteria związane ze zrównoważonym rozwojem. Dzięki cyfryzacji kolejnych procesów w firmie możliwe jest uzyskanie pozytywnej oceny jej działalności w obszarze ESG. Podsumowując – rola, jaką odgrywa elektroniczny obieg dokumentów w ESG, jest ogromna i nie pozostawia wątpliwości. Warto poważnie pomyśleć o wdrożeniu EOD nie tylko ze względu na jego liczne funkcjonalności i osiągnięcie korzyści ekonomicznych, ale również w celu skutecznej realizacji strategii zrównoważonego rozwoju.

Zobacz inne artykuły

Co możemy dla Ciebie zrobić?

Wyślij

Co to jest platforma low-code i dlaczego warto ją wybrać?

20 stycznia 2024
shutterstock_435951994-min.jpg

Wdrożenie platformy low-code w ogromnym stopniu wspomaga firmę w procesie cyfryzacji, a tym samym przyczynia się do osiągniecia przez nią dojrzałości cyfrowej. Efektem tego jest usprawnienie zarządzania procesami i relacjami oraz wzmocnienie pozycji na rynku i uzyskanie przewagi nad konkurencją

arrow-long-right

Czym ryzykujesz, broniąc się przed elektronicznym obiegiem dokumentów?

12 grudnia 2023
Praca zdalna

Obieg dokumentów jest jednym z kluczowych procesów w każdym biznesie. Postępująca cyfryzacja sprawiła, że wiele firm zdecydowało o obraniu nowej strategii rozwoju opartej na szeroko pojętej digitalizacji. Jednym z przejawów zmiany podejścia jest fakt, że elektroniczna dokumentacja coraz częściej zastępuje papierową – dowiedz się, jakie są zalety elektronicznego obiegu dokumentów i dlaczego nie warto się przed nim bronić!

arrow-long-right

Jak przezwyciężyć opory pracowników przed wdrożeniem EOD w firmie?

02 listopada 2023
Jak przezwyciężyć opory pracowników przed wdrożeniem EOD w firmie_.webp

Zmiany budzą obawy nie tylko właścicieli firm, ale również pracowników. Tego typu reakcje są naturalne, niewielu osobom podoba się wizja wyrwania ich z dopracowanej w zakresie wykonywanych obowiązków rutyny. Nie inaczej jest w przypadku tak dużej zmiany, jak wdrożenie systemu elektronicznego obiegu dokumentów. Jak przezwyciężyć opory pracowników i sprawić, że wdrożenie EOD będzie odbierane pozytywnie również przez nich?